آموزش سئو مبتدی

آموزش مقدماتی بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) برای دوستان تازه وارد به دنیای سئو کسب جایگاه و گرفتن ترافیک در موتورهای جستجو مثل گوگل

جذابیت سئو به پیچیدگی آن است. زیبایی seo، سادگی آن است. هر پروژه سئو شرایط خاص خودش را دارد و یادگیری هایی که قطعا تجربه های ارزشمندی خواهند شد. فراموش نکنید سئو 80 درصد تجربه کردن (کیوردهای مختلف، شرایط محتلف جایگاهی سایت و …) است و آموزش هایی که در وب فارسی است بسیار محدود و در وب انگلیسی بسیار جنرال است. پس همیشه به دنبال یادگیری نباشد و البته تجربیات را تجربه نکنید.

در این گروه مقالات آموزش اصول سئو را به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده ایم و برای پیدا کردن یک دید در دنیای سئو حتما به صورت کامل این 8 مقاله را مطالع کنید. فراموش نکنید دوره آموزش سئو صفر تا 100 را فقط در بهشت پیدا خواهید کرد.

اگر علاقه زیادی برای یادگیری سئو داری و ذوق متخصص سئو شدن رو داری میتونی از این آموزش چند قدم رو به جلو برداری و بهت قول میدم ارزششو داره که با دقت بیشتری این راهنمای مقدماتی رو چند بار بخونی.

 

یادگیری سئو مقدماتی در 6 مرحله

برای هر چه بهتر شدن در تخصص سئو بهترین کار داشتن سایت تستی است. منظورم فقط داشتن یک هاست و دامنه نیست. نصب کردن سایت های وردپرسی بسیار ساده است ولی آیا ارزشی برای سئو دارد؟ خیر.

شما بایستی نکات مختلف را در یک وب پیج تست کنید. اجازه بدهید بیشتر به صورت مرحله ای این تمرین برای یادگیری سئو مبتدی را توضیح دهم.

1
یک کیورد خیلی ساده پیدا کنید. خیلی خیلی ساده باشد. مثلا آموزش بهینه سازی سایت به کارآموزان در یک ماه در ایران - به این عبارت کلمه کلیدی می گوییم.
1
2
برای این عبارت محتوا تولید کنید.
2
3
فضاهای مهم برای سرچ انجین یا موتور جستجو را با کیورد اصلی و کیوردهای سطح 2 و 3 پر کنید.
3
4
در سرچ کنسولی که سایت را از قبل وریفای کرده اید، این صفحه را دستی ایندکس کنید.
4
5
نتیجه و تغییر جایگاه را بررسی کنید. می توانید از ابزارهای مختلفی مثل جت سئو ایرانی استفاده کنید.
5
6
برای این صفحه تعدادی بک لینک بسازید و تغییرات را روی یک اکسل یاداشت کنید و تحلیل کنید.
6

احتمالا برای شما سوالات زیادی ایجاد شده است! مثلا بک لینک چیست؟ سرچ کنسول چیست؟ کلمه کلیدی چیست؟ جایگاه چیست؟ چطوری محتوا تولید کنیم؟ چطوری تغییر جایگاه را تحلیل کنیم؟  و ….

نگران نباشید جواب همه ی این سوال ها را کم کم پیدا خواهید کرد. البته روی وبلاگ سایت جواد یاسمی سعی می کنیم کم کم این سوالات را پاسخ دهیم.

آموزش سئو مبتدی یک دوره کوتاه خوبی برای آشنایی شما با تمامی سرفصل های اصلی سئو هست، از استخراج کلمات کلیدی (Keyword research) که یکی از مهم ترین قسمت های شروع فرایند بهینه سازی برای گوگل است که ترافیک با کیفیت رو بدست بیارین، تا اینکه چطوری سئو داخلی (On-page SEO) سایت رو گوگل پسند بچینید، تا لینک سازی سفید (Link Building) برای صفحات مهم سایت و ساختن زیرساخت کسب قدرت دامنه، پس با من همراه باشین و هر سوالی که براتون پیش اومد رو ازم بپرسین.

 

قبل از بررسی دوره آموزش سئو مبتدی

راستی تا یادم نرفته همیشه موتور یادگیری خودتونو فعال نگه دارین چون:

      1. همیشه موتور های جست و جو الگوریتم های خودشونو آپدیت می کنن
      2. رقبا همیشه سعی میکنن راه حل های جدیدی رو برای کسب جایگاه بکار ببندن

پس بیایید مثل دوستانی که در سیلیکون ولی کار میکنن و به یادگیری در زمان مناسب و سرعت یادگیری خیلی خیلی توجه می کنند، ما هم این این مهارت را برای طی کردن آموزش مبتدی سئو تمرین کنیم تا سریع تر به دوره آموزش حرفه ای سئو برسیم.
سعی کنید مفاهیم پایه ای رو خیلی خوب متوجه بشین، تمرین کنین و یادمون باشه که منابع رایگان برای یادگیری همیشه وجود داره ولی نباید بی ارزش ببینیمشون.

 

مفاهیم پایه‌ای موتورهای جست‌وجو

تا حالا در مورد هرم مازلو (هرم نیازمندی های انسان) شنیدین؟ یک تئوری در روانشناسی است که مهم ترین نیازهای انسان را اولویت بندی می کند. (هوا، آب و سلامت بدنی) تا برسیم به جایی مثل اینکه عزت نفس و همبستگی و …منظورم اینکه اگر نیازهای اولیه و بنیادی سایت برای بهینه سازی گوگل برطرف نشدن نمیتونیم بریم سراغ نیازهای مراحل بالاتر، ضرب المثل معروفی داریم که میگه گشنگی بکشی عاشقی یادت میره (امیدوارم درست منظورمو رسونده باشم.)حالا من این عکسو که از سایت MOZ برداشتم رو نگاه کنین (قول میدم بعدا حتما اینو به زبان فارسی همینجا منتشر کنم.)
هرم-نیاز-مازلو-سئو
دوره-رایگان-سئو

برای اینکه به یک درک خوبی از مفاهیم سئو برسیم این 7 مرحله رو دنبال می کنیم:

پیش‌نیاز یادگیری سئو

برای شروع هر کاری سخت گیری بهترین فاز کاری نیست. اگر هیچ چیزی بلد نیستید در یک سال میتوانید دیتای خوبی بدست آورید که با کمی شانس تبدیل به دانش شود.

اگر تسلط زیادی به زبان انگلیسی دارید برای یادگیری سئو و بهینه سازی که هیچ برای هرکاری منابع خارجی را تا جای ممکن فالو کنید و منبع آموزش های خود را بهترین های خارجی بگذارید.

آیا می توانید فارسی بخوانید؟ بسیار عالی. شما پیش نیاز های لازم برای یادگیری هر مهارتی را دارید. سئو کردن سایت های وردپرسی که کاری ندارد.

راستی کلمات کلیدی توی هر صفحه می تونن جهت خوبی به شما برای یادگیری سئو بدهند.

آموزش مقدماتی سئو سایت

دونه به دونه همه ی این موارد رو بررسی میکنیم ولی یه نگاه کلی بهشون بندازیم که ببینیم با چه روندی قرار است دوره آموزش سئو مقدماتی را طی کنیم.

برای شروع کردن در کنار مطالعه مقاله ها، وبسایت های انگلیسی برند، شرکت در همایش ها مثل کندو حتما برای خودتون یک سایت آزمایشی با وردپرس بسازین و روی اون سئو رو تمرین کنین. مقاله بنوسید، با سئو داخلی سرو کله بزنید و لینک سازی داخلی رو بهبود بدین. میتونین براش توی وبلاگ های رایگان مثل بلاگفا، میهم بلاگ، ویرگول لینک سازی خارجی رو هم تست کنین. سعی کنین برای یک شروع مبتدی ولی قوی در سئو برای خودتون چند کلمه کلیدی خیلی ساده رو در نظر بگیرین. با کلماتی شروع کنین که اصلا هیچ کسی سرچ نمیکنه و خیلی راحت هستند وقتی صفحه اول گوگل ببینیدشون اعتماد به نفس می گیرین و کم کم برین سمت کیوردهای سخت و سخت تر تا سطح سئو حرفه ای که جنگ سئو رو ببینید.

فراموش نکنید این یک دوره سئو برای مبتدیان است و کم کم آموزش های سئو حرفه ای هم منتشر خواهند شد.

شما بایستی نکات مختلف را در یک وب پیج تست کنید. اجازه بدهید بیشتر به صورت مرحله ای این تمرین برای یادگیری سئو مبتدی را توضیح دهم.

1

چرا سئو مهم است؟

قسمت اول: سئو چست؟ چرا سئو مهم است؟

توی این قسمت درباره اینکه موتور جست و جو چیست و چرا مهم است صحبت می کنیم.

2

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند؟

قسمت دوم: موتوی های جستجو چطوری کرال، ایندکس و رتبه بندی می کنند؟
اگر سایتتونو پیدا نکن دیگه چه فایده ای داره که چه سرویس یا خدمتیو دارین ارائه می کنین. توی این قسمت متوجه میشیم چطوری ربات های گوگل توی اینترنت می چرخند و سایت شما را پیدا می کنند و ایندکس می کنند.

3

کلمات کلیدی چیست؟

قسمت سوم: استخراج کلمات کلیدی
باید بدانیم هدف یوزر از سرچ کردن یک عبارت چیست و مفهوم مرتبط را هدف قرار دهیم تا با کیفیت ترین یوزرها را داشته باشیم.

4

سئو داخلی چیست؟

قسمت چهارم: سئو داخلی سایت
تو این قسمت میخواهیم بررسی کنیم که چطوری ساختارر محتوایی، رابط کاربری و همه ی المان های مهم را بچینیم تا بتونیم مفهوم صفحه را دقیق به ربات های گوگل برسانیم.

5

سئو فنی چیست؟

قسمت پنجم: سئوی فنی یا تکنیکال سئو

بررسی های مسائل فنی وبسایت ها می تواند  شما را چندیدن گام برای گرفتن جایگاه های مناسب در کلمات کلیدی جلو بیندازد. داشتن شناخت کافی نسبت به HTML و CSS می تواند برای آموزش مقدماتی و اولیه سئو مفید باشد.

یکی از مهم ترین و پر چالش ترین قسمت فرایند سئو یک سایت، سئو فنی است. اگر سلامت سایت شما نمره 98 از 100 را در ابزارهای سئویی بگیرد یعنی کسب رتبه راحت تر شده است. برای هر چه بهتر شدن در بهینه سازی سایت خودتان، داشتن استراتژی های زیرساخت و معماری سایت و بررسی سرویس های سئو جواد یاسمی صفحه خدمات سئو را بررسی کنید.

زیرساخت فنی سایت اولین جایی هست که باید بهینه شود و بدون بهینه سازی کدها و اجزای تکنیکال رنک گرفتن سخت میشه.

6

لینک‌سازی چیست؟

قسمت ششم: لینک سازی و گرفتن قدرت دامنه
وقتی همه اجزا را درست چیدیم، وقت گرفتن لینک است و منشن شدن در سایت های مرتبط و خبری است.

استراتژی های لینک سازی و افزایش PA سایت و انتقال قدرت دامنه به صفحات داخلی می تواند، هزینه های لینک سازی خارجی شما کاهش دهد.

7

بررسی و تحلیل سئو

قسمت هفتم: بررسی، تحلیل و دوباره بهتر کردن شرایط برای سئو
باید بدانیم که در استرانژِی ما چه قسمت هایی دارند به خوبی کار میکنند و چه قسمت هایی از برنامه ها عملی نشده اند.

پیگیری های کیس استادی برای سئو و رقابت های سخت در کیوردهای سخت برای شما نکته های دست اولی در سئو به همراه دارد.

همیشه استفاده از یک مشاور سئو برای درست رفتن مسیر می تواند برای شما زمان را بخرد. پس برای مشاوره سئو با جواد یاسمی با شماره من تماس بگیرید یا سایت و شماره خود را در صفحه اصلی در اولین باکس وارد کنید.

8

اصطلاحات سئو چیست؟

قسمت هشتم: اصطلاحات سئو
تمام واژه ها سئو و یا اصلاحات عمومی و تخصصی سئو را در یک صفحه برای شما گرد آوری کرده ایم.

دانستن کلمات تخصصی حوزه سئو به شما سرنخ می دهد تا بدانید چه مطالبی را برای یادگیری سریع سئو نیاز دارید تا درباره آنها سرچ کنید.

بهینه سازی موتور جستجو

آیا هر 7 مرحله آموزش مقدماتی سئو را با دقت بخوانیم؟

اگر در سئو مبتدی هستین، قطعا بله

اگر تجربه بهینه سازی و سئو کردن چند وبسایت را دارید، میتوانید از قسمت 4 به بعد مطلعه کنید.

پیشنهاد من مطالعه کامل همه ی 7 مرحله برای همه عزیزان است تا با نظراتشون بتونیم این 7 مرحله را هر چه بیشتر مفید تر و غنی تر از نکات سئو کنیم.

اگر عبارت یا کلمه ای برای شما نا آشنا و گیج کننده بود نگران نباشید، کم کم با همه ی آنها آشنا خواهید شد.

و در مقالات دیگر وبسایت می توانید جواب سوالات خود را پیدا کنید.  مخصوصا برای کسانی می خواهند بدانند سئو چیست؟ چگونه سئو کار شویم؟ چرا باید مشاور سئو داشته باشیم؟ چرا سئو فنی مهم است؟

کامنتو فراموش نکنید.