چگونه سئو سایت وردپرسی خود را بالا ببریم؟

چگونه سئو سایت وردپرسی خود را بالا ببریم؟
افزایش رتبه سایت در گوگل
لیست سرفصل های مقاله

بالابردن رتبه سایت وردپرس در گوگل یکی از موارد بسیار مهمی است، که امروزه مورد توجه کارشناسان و وب مسترهای بسیاری بوده و هر روز به این افراد اضافه می شود. معمولا به اقداماتی که منجر به بالابردن رتبه سایت در گوگل و یا سایر موتورهای جستجو می شود، سئو سایت گفته می شود .

سئو هر سایت تابع موارد بسیار متفاوتی است و هر فردی که مدیریت یک سایت را برای بالا بردن رتبه آن در گوگل را بر عهده می گیرد، برای این امر، علاوه بر دانش تخصصی در این زمینه باید دارای تجربه و سابقه کافی نیز باشد. در ادامه مطلب به بررسی موارد مهم و تاثیر گذار برای بالابردن رتبه سایت وردپرس در گوگل می پردازیم.

سئو چیست؟

قبل از هر چیز لازم است که به این موضوع بپردازیم که تمامی مسائل در اینترنت و هر کاری که بر روی سایت انجام می شود برای فروش بیشتر و یا افزایش بازدید سایت است .

برای این کار راههای بسیاری وجود دارد که در زیر به صورت کاملا جزئی به آنها می پردازیم.

در بالا تعریفی ساده از سئو را ارائه دادیم و در ادامه مطلب به این امر می پردازیم که اگر یک نفر بخواهد سایت خود را در گوگل بالا بیاورد باید حتما مواردی را که مورد توجه ربات های گوگل است را رعایت نماید.

این موارد شامل نوشته محتوای سئو شده، بهینه سازی سایت، نصب گواهی های امنیتی و….. بوده، که در ادامه به ترتیب اهمیت توضیح داده خواهند شد.

موارد مهم در افزایش رتبه سایت در گوگل

1- نصب گواهی ssl

به صورت کلی با آپدیت های گوگل امروزه امنیت سایت و همچنین حفظ حریم خصوص کاربران برای گوگل بسیار مهم بوده و از حدود چند سال پیش گوگل به صورت بسیار جدی اعلام نموده است که سایت هایی که فاقد گواهی اس اس ال هستند به صورت کامل پشتیبانی نمی کند و یکی از اولین قدمها در وردپرس برای بالا بردن رتبه سایت نصب گواهی های امنیتی است.

اگر بخواهیم به صورت جدی تری به این مبحث بپردازیم باید بگوییم که افراد به گوگل اعتماد داشته و به همین دلیل نیز گوگل سایت های نا امن را به افراد معرفی نمی کند.

2- سئو داخلی

اگر بخواهیم تعریفی کلی از سئو داخلی ارائه دهیم باید بگوییم که منظور از سئو داخلی هر اقدامی است که در داخل سایت انجام می شود و باعث می شود که سایت مورد توجه رباتهای جستجوی گوگل قرار بگیرد.

این موارد به شرح زیر هستند :

سئوی محتوا

به صورت کلی منظور از سئوی محتوا این است که گوگل متوجه بشود که ما در سایت خود در خصوص چه موضوعی فعالیت می نماییم. پس اگر به صورت خلاصه به این امر بپردازیم باید بگوییم که هدف کلی سئو محتوایی این است که ما  به رباتهای گوگل بفهمانیم که در چه زمینه ای درحال فعالیت می باشیم.

اگر در این رابطه موفق نشویم، هر گونه تلاش ما در این باره بدون نتیجه خواهد ماند. به صورت کلی سئو محتوایی شامل موارد بسیار زیادی است و برای این منظور گوگل هر ساله مواردی را در در این باره برای کاربران تعریف می کند که با استفاده از آنها بتوانند رتبه خود را در گوگل بهبود ببخشند.

از سال 2022 گوگل به محتوا و سئو محتوایی اهمیت ویژه ای قائل شده و به طور کلی اعلام کرد که هر چه کیفیت یک محتوا بهتر باشد، سایت در گوگل رتبه بهتری کسب خواهد کرد.

بهینه سازی سایت

بعد از سئو محتوایی و ایندکس آنها در گوگل نوبت به بهینه سازی سایت می شود. به صورت کلی بهینه سازی سایت بدین منظور است که سایت دارای جذابیت و سرعت مناسب لود بوده و اگر فردی بخواهد وارد سایت شود مدت زیادی را منتظر باز شدن آن نباشد.

به علاوه بهینه سازی سایت باعث می شود که سایت از نظر مخاطب جذاب تر بوده و مدت زیاد تری را در آن حضور داشته و در انتها همین امر مخاطبان دیگری را نیز به خود جذب می نامید. جذابیت سایت به صورت کلی همان ux بوده و باعث می شود که گوگل با توجه به زمان ماندن کاربران در سایت به آن توجه بیشتری را نشان بدهد.

ساختار url یا لینکها

ساختار لینکها باید حاوی کلمه کلیدی بوده و بهترین راه این است که انگلیسی باشد. برخی اقدام به نوشتن فینگلیشی آن می کنند که این امر کاملا اشتباه می باشد و نه تنها کاربران که رباتهای گوگل نیز متوجه آن نمی شوند.

لینک دهی

منظور از لینک دهی ایجاد یک ساختار بسیار حرفه ای لینک میان صفحات سایت است یعنی شما ممکن است صفحاتی را داشته باشید که دارای بازدید بالاتری باشند و با وارد کردن لینک سایر صفحات در این صفحه ارزش آنها را نیز بالا ببرید .

3- سئو خارجی یا off page

مورد دیگر در خصوص سئو سایت و سایر اقدامات در جهت بالا بردن رتبه سایت در گوگل این است که شما سئو خارجی خود را نیز بهبود ببخشید. منظور از سئو خارجی این است که فرد اقداماتی را در خارج از سایت برای معرفی آن انجام بدهد.

به صورت کلی آف پیج شامل موارد زیر می شود:

لینک سازی خارجی

برای این امر یک وب سایت بسیار معتبر باید طی یک لینک در سایت خود به مطلبی در سایت شما ارجاع نماید. این امر بدان معناست و این پیام را به گوگل می دهد که سایت مورد نظر قابل اعتماد بوده در مبحث مورد نظر حرفی برای گفتن دارد.

علاوه بر این موارد یکی از بهترین راه هایی است که رتبه سایت شما را در گوگل بالا می برد. اما دو نکته بسیار مهم در این رابطه وجود دارد :

  1. لینک داده شده به سایت لزوما نباید فقط فالو باشند باید ترکیبی از فالو و نوفالو بودن باشند.
  2. لینک سازی باید به صورت طبیعی باشد و حتما به سایت هایی داده شود که برای این هدف به وجود نیامده باشند.
  3. سایت باید دارای بازدید و یا فروش بالایی بوده و هر روز هزاران نفر به آن سر بزنند.

برند سازی

منظور از برند سازی به همه اقداماتی گفته می شود که یک محصول خاص یا یک امر خدماتی به نام شما شناخته می شود .

گوگل از حدود چند سال پیش به این موضوع توجه ویژه ای نشان داده است و برای اینکه بدانید که آیا نام شما یک برند شده است باید بررسی کنید که میزان سرچ نام شما به چه میزان افزایش یافته است .

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی نیز یکی از مواردی است که در سئوی خارجی و افزایش بازدید از یک سایت تاثیر بسزایی دارند و به صورت کلی اگر شما همراه با همه اقدامات فوق برای سایت وردپرسی خود در شبکه های اجتماعی نیز فعالیت گسترده داشته باشید به راحتی می توانید در این باره آمار و همچنین میزان سایت خود را بالا ببرید.

رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی به صورت کلی به تبلیغاتی گفته می شود که در سایت های بزرگ برای یک وبسایت انجام می شود. اگر شما با یک مقاله سئو شده بخواهید اقدام به رپورتاژ آگهی کنید در این باره نتیجه بسیار جالبی را نخواهید گرفت .

توصیه ما در این باره به شما این است که بهترین نوع رپورتاژ آگهی لینک دادن به مقالات علمی و با موضوع سایتتان باشد، که این امر قدرت و تاثیر رپورتاژ را بی شک برای شما چندین برابر می کند.

سخن آخر

اگر دارای یک وب سایت هستید و می خواهید آن را در نتایج گوگل ببینید بهتر است آن را به یک متخصص بسپارید و خودتان اگر دانشی ندارید دست به بهینه سایت خود نکنید چرا که موتورهای جست و جو دارای چندین الگوریتم هستند و اگر برخلاف یکی از آن ها پیش بروید سایتتان از نتایج حذف می شود.

یک مشاوره سئو می داند که چه کارهایی را برای سایت انجام دهد تا اثر بخش باشد و با بررسی رقبا و جمع آوری دیتا به انچه که انجام می دهد مطمئن تر خواهد بود.

جدیدترین مقالات سئو