سئو، سایت، محتوا و گوگل (6070-699-0937)

ویکی پدیا را چه کسانی اداره می کنند

ویکی پدیا به دست چه کسانی اداره میشود؟
آنچه در این مقاله می خوانید:

با گسترش اینترنت بستری مناسب برای افراد فراهم شده و مردم به صورت رایگان می‌توانند ویکی پدیا را به صورت کامل و جامع مشاهده کنند. این سایت یک دانشنامه آزاد و همگانی است؛ به این‌گونه که همه می‌توانند در آن مطلبی بنویسید یا ویرایش کنند، اما ویکی پدیا را چه کسانی اداره می کنند؟ ویکی پدیا بر پایه یک اساسنامه فعالیت می‌کند. اگر کسی قصد داشته باشد به منظور پایمال کردن حق دیگران مطالبی را منتشر کند، کاملا خلاف اساسنامه عمل کرده است. هرکسی می‌تواند مخاطب ویکی پدیا باشد با هر مذهب و عقیده‌ای.

اما چه کسی یا کسانی به فکر ایجاد چنین فضایی افتادند؟ ویکی پدیا برای کدام کشور است؟ سازنده ویکیپدیا چه کسی است؟ برای پاسخ به جواب تمام این سوالات بهتر است که در ادامه همراه مشاوره سئو باشید.

برای سفارش ثبت صفحه ویکی پدیا با شماره 09376996070 تماس بگیرید. ساختن صفحه ویکی پدیا اگر تمامی اطلاعات و عکس های شما کامل باشند و همچنین منابع شما کافی و ارزشمند باشند و حالت تبلیغاتی نداشته باشند، با هزینه 1.5 میلیون تومان انجام خواهد شد.

ویکی پدیا برای کدام کشور است؟

ویکی پدیا را چه کسانی اداره می کنند؟ مردمانی در نیم کرده جنوبی در محلی به نام ویکی. ویکیپدیا سعی دارد صرفا مطالبی را اضافه کند که واقعی و اثبات‌پذیر باشند. سیاست و شیوه این دانشنامه به این گونه است که ویرایشگران را به قید منابع تشویق کند. ولی گاهی اوقات ممکن است که از سیاست‌ها پیروی نکند و دلیل اصلی آن نداشتن اطلاع از منابع یا فراموش کردن آن است. در این مواقع، امکان دارد خوانندگان دچار سردرگمی شوند و به درستی نتوانند اطلاعات را مدیریت کنند. زمانی که چند نفر مطالبی را جمع‌آوری می‌کنند مشاجره و اختلافاتی درمورد آن موضوع ایجاد می‌شود. یک خصوصیت بارز در ویکی‌پدیا این است که یک برچسب روی آن می‌زنند، به این گونه که یک مبحث را جهت رسیدن به دیدگاه بی‌طرف در آن موضوع مشخص می‌کند.

مشاهده این مطلب  دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) چیست؟

این ویژگی بیشتر در موضوعات جدل‌آمیز متداول است؛ به عنوان مثال، اکثرا در مطالبی که اتفاقات و پیشامدها در آن تغییر کند یا نظراتی منفی در مورد آنها وجود داشته باشد، بیشتر دیده می‌شود. برای حل این مسئله، ویرایشگران مربوط به این حیطه دیدگاه خود را با دیگر افراد درمیان می‌گذارند. همچنین سعی می‌کنند که به توافق برسند و تمام این دیدگاه‌ها به صورت منصفانه ذکر شود. این موضوع به ویکی ‌پدیا کمک می‌کند که علاوه بر به اشتراک گذاشتن اطلاعات، برای همکاری و نوشتن دیدگاه نیز مناسب باشد.

برخی از کاربران این دانشنامه آزاد سعی می‌کنند با کنکاش تاریخچه یک مقاله، مشارکت افراد را ارزیابی کنند. یک مطلب هنگامی می‌تواند درست باشد که افراد زیادی آن را ویرایش کرده باشند.

ویکی پدیا توسط بنیاد ویکی‌مدیا اداره می‌شود. این بنیاد یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال ۲۰۰۳ توسط جیمی ویلز، لری سانگر و دیگر دوستداران و متخصصان اینترنت تأسیس شده است. بنیاد ویکی‌مدیا هدف خود را بصورت عمده استفاده از فناوری اطلاعات و امکانات اینترنت برای ایجاد منابع دانش عمومی و همچنین افزایش دسترسی به آن منابع برای جوامع بشری تاکید می‌کند. این بنیاد بی‌طرفی، شفافیت و شیواگی در حفظ کیفیت محتوای ویکی پدیا را معیار اصلی خود قرار داده است و از کاربران دعوت می‌کند تا مدت مرتبی پیش از ویرایش یا افزودن محتوا، سیاست‌ها و دستورالعمل‌های مربوط را مطالعه و رعایت کنند.

سازنده ویکی پدیا

اکنون می‌دانید ویکی پدیا را چه کسانی اداره می کنند اما آنها کار خود را از کجا آغاز کردند؟ در ابتدا نوپدیا به تولید محتوا می‌پرداخت ولی نتوانست به‌خوبی پیشرفت کند و دلیل اصلی‌ آن کند بودن پروسه تولید محتوا بود. به همین دلیل سازنده‌های ویکی پدیا سعی کردند که یک مدل شبیه به نوپدیا بسازند و بعد از آن ماجرا، سایت ویکی پدیا با امکانات جدیدتری و با کمک شرکت بومیس ساخته شد. سازنده ویکی پدیا در ابتدا سعی کرد پهنای باند و سرورهای این دانشنامه را فراهم کند. لذا اولین ویکی پدیا به صورت انگلیسی و در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ برای یک دانشنامه تخصصی به‌نام نوپدیا نوشته شد. افرادی به‌نام جیمی ویلز و لری سنگر سازنده ویکی پدیای اولیه بودند.

مشاهده این مطلب  هر آنچه باید راجب تبلیغات کلیکی بدانید

جیمی دونال ویلز که نام مستعار وی جیمبو بود در ماه اوت سال ۱۹۶۶ در ایالت آلاباما آمریکا متولد شد. جیمی توانست از ۲۰۰۳ رئیس بنیاد ویکی پدیا باشد که این ریاست تا سال ۲۰۰۶ ادامه داشت. شهر تامپای فلوریدا، همچنین شهرهای آمستردام و سئول از میزبان‌های اصلی این دانشنامه هستند که به‌صورت اینترنتی این وبگاه را مشاهده می‌کنند. همین‌طور ویکی پدیا به صورت انگلیسی از بازدیدکنندگان بیشتری برخوردار بوده که در پایان آوریل ۲۰۰۷ تا اکتبر ۲۰۱۹ جزء ۱۰ مقام برتر جهان به شمار میرفت. داوطلبانی که در این سایت مقاله می‌نویسند و آن را اداره می‌کنند، در تمام کشورها ساکن هستند و عرصه‌ای باز از تمام سنین و با تمام پیش زمینه‌ها را دارند.

ایجاد صفحه در ویکی پدیا

برای ایجاد یک مقاله احتیاجی به آموزش خاصی نیست و هر فردی که وارد این دانشنامه شود یکی از مطالب ویکی پدیا مطالعه می‌شود. افراد باتجربه که قبلا از طریق رای‌گیری انتخاب شده‌اند ویکی پدیای فارسی را اداره می‌کنند. ولی مدیران در این مورد نقشی ندارند؛ تنها شاید اشکالات ویرایشگران را بگیرند یا یک نظرخواهی کلی داشته باشند. پس ویرایش و اضافه کردن مطالب را هر کسی می‌تواند انجام دهد و اداره آن با استفاده از کار دسته‌جمعی، همکاری و گفتگو قابل انجام است.

مطالبی که وبگاه هستند زیر نظر مستندات آزاد گنو قرار دارد و از طریق آن منتشر می‌شود. لذا، مطالب می‌توانند آزادانه تکثیر و ویرایش شوند. سفارش ساختن صفحه در ویکی پدیا را با بهترین حالت در صورت سرشناسی با ما تجربه کنید.

نتیجه‌گیری

هر فردی در هر کجای جهان هم که باشد می‌تواند به‌راحتی ویکی پدیا را ویرایش کند؛ ولی همانطور که پیش‌تر نیز گفتیم این تغییرات در صورتی قابل انجام است که طبق اصول و قوانین ذکر شده در این سایت باشد. در پاسخ به سوال ویکی پدیا را چه کسانی اداره می کنند باید گفت شرکتی در منطقه ویکی که به خوبی می‌داند چگونه می‌توان با در اختیار گذاشتن آزادی عمل، از صحت اطلاعات اطمینان حاصل کرد.

مشاهده این مطلب  سفارش طراحی کارت ویزیت مشهد

در ویکی پدیا همه اشخاصی که با اینترنت سروکار دارند می‌توانند مطالب را ویرایش کنند یا به‌آسانی تمام صفحات را مطالعه کنند. همچنین می‌توانند ویکی پدیای فارسی یا انگلیسی را در هر مطلبی از این دانشنامه آزاد بارگذاری کنید. فراموش نشود که مخاطبین قادرند مقاله‌ای که نوشته‌اند را طبق اصول در هر جای دیگری استفاده کنند.

ویکی پدیا برای کدام کشور است | ویکی پدیا ساخت کدام کشور است

ویکی پدیا یک پروژه چندزبانه است و برای هیچ کشور خاصی تخصیص داده نشده است. این وب‌سایت به زبان‌های مختلفی ایجاد شده است و به افرادی از سراسر جهان اجازه می‌دهد تا به محتوا و مطالب آن دسترسی پیدا کنند و همچنین محتوای جدید به آن اضافه کنند. هر کدام از نسخه‌های زبانی ویکی‌پدیا مستقل از سایر نسخه‌ها عمل می‌کنند و توسط جامعه‌های محلی مشارکت‌کننده در ویکی پدیا ایجاد و به‌روزرسانی می‌شوند. به همین دلیل، می‌توان گفت ویکی پدیا یک پروژه جهانی است که برای همه‌ی افرادی که به دنبال دانستن و یادگیری اطلاعات جدید هستند، در دسترس است.

جواد یاسمی
جواد یاسمی

مشاوره و مجری سئو سایت های کارخانه ها برندها با بهترین و بزرگترین تیم سئو در ایران | سئو با جواد یاسمی

آخرین مقالات

تولید سرنخ چیست؟ انواع لید و راه های ایجاد لید
تولید لید یک فرآیند تجاری است که فروش و بازاریابی را با هم ترکیب می کند تا افراد را به سمت یک برند و...
بازار هدف چیست؟ و چگونه بازار خود را مشخص کنیم
بازار هدف گروه خاصی از افراد با ویژگی های مشترک است که یک کسب و کار محصولات یا خدمات خود را برای آنها...
بازاریابی سئو چیست و چگونه شروع کنیم؟
سئو مخفف عبارت Search Engine Optimization است و یک بازاریابی دیجیتال فرآیندی که مستلزم بهینه سازی وب...
نیچ مارکت چیست و چگونه به یک بازار نیچ دست پیدا کنیم؟
بازارهای نیچ بخش های بسیار ویژه ای از مصرف کنندگان هستند که ویژگی ها و کیفیت های خاصی را با یکدیگر به...
سئو با هوش مصنوعی - 14 روش برای استفاده از هوش مصنوعی برای سئو بهتر و سریعتر
هوش مصنوعی می‌تواند تلاش‌های سئوی شما را سریع‌تر، بهتر و سرگرم‌کننده‌تر کند، اگر بدانید چگونه از آن استفاده...
چگونه اسم خود را در گوگل ثبت کنیم؟
ثبت بیوگرافی در گوگل | ساخت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی، اسم و عکس در گوگل از جمله امکاناتی است که توسط گوگل به کاربران ارائه شده‌ است. در صورت...

دیدگاه ها

  • تماس
  • روبیکا
  • تلگرام
  • واتساپ
× Send

خدمات سئو سایت و گوگل

میخوایید رتبه یک سرچ گوگل شوید؟

سفارش >> 09376996070