خدمات سئو + طراحی سایت | جوادیاسمی

Pbn چیست و چرا نباید به سراغش برویم؟

pbn.seo
لیست سرفصل های مقاله

PBN چیست و چرا سئوکاران قدیمی به افراد مبتدی در زمینه ساخت این شبکه اخطار می‌دهند؟ آیا سئوکاران قدیمی به دنبال هدف خاصی از دادن این اطلاعات هشدار آمیز هستند؟ اگر شما هم در دنیای سئو کمی قدم زده باشید، احتمالا می‌دانید که Pbn چیست و به چه کاری می‌آید، pbn یک سلسه سایت با محوریت و موضوعیت همسان است که از آن برای لینک سازی استفاده می‌شود.  استراتژی لینک سازی در این گونه (پی بی ان)ها راحت است، شما تعدادی سایت را با یک موضوع مشخص راه اندازی می‌کنید، محتوای مناسب و عالی در این وب سایت‌ها قرار می‌دهید و زمانی که این وب سایت‌ها رتبه و نتیجه عالی در سطح وب گرفتند شما تنها کاری که انجام می‌دهید لینک دهی به سایت اصلی خود است. در این حالت شما لینک مناسب و مرتبط دریافت کرده‌اید! آیا داستان همین قدر راحت و آسان است؟

به نظر نمی‌رسد که گوگل آنقدر ساده و راحت با این موضوع برخورد کند، در ادامه این مقاله خواهیم گفت که هزینه راه اندازی یک pbn چقدر است و چگونه راه اندازی یک شبکه لینک سازی مخفی از نظر گوگل می‌تواند شما را با دردسرهای مختلفی رو به رو کند. ساخت یک شبکه‌ای از سایت‌ها که بتوان برای وب سایت اصلی خود از آن استفاده کرد و لینک سازی را در آن انجام داد کاری هزینه بر و همچنین طاقت فرسا خواهد بود، به همین دلیل قدم گذاشتن به این دنیا می‌تواند علاوه بر آن که تمرکز شما را از فعالیت سایت اصلی دور کند حاصل دیگری نخواهد داشت. در پایان این مقاله از وب سایت مشاوره سئو خواهیم گفت چرا راه اندازی یک شبکه خصوصی لینک مناسب نخواهد بود.

Pbn چیست

PBN مخفف private Backlink Network  به معنی شبکه خصوصی لینک سازی است. وب مستران و سئوکاران برای دریافت بک لینک روش‌های مختلفی پیش رو دارند، راحت‌ترین کار در گذشته راه اندازی چندین سایت و کپی کردن محتوای دیگران در آن و لینک سازی سایت مقصد یا همان اصلی در آن بوده است. یعنی در این حالت فرد چندین وب سایت متعدد در زمینه اصلی فعالیت خود راه اندازی می‌کرده است و با گذاشتن محتوا در آن جایگاه مناسبی در موتور جستجو کسب می‌کرده است. پس از کسب جایگاه حال نوبت به برداشت محصول می‌رسد. در این زمان سئوکار اقدام به لینک سازی برای سایت اصلی در وبلاگ‌های ساخته شده می‌کند.

مشاهده این مطلب  نرخ کلیک CTR چیست؟

shabake - Pbn چیست و چرا نباید به سراغش برویم؟

Pbn را می‌توان نوعی از مزرعه لینک در نظر گرفت که تنها لینک‌های وب سایت خود سئوکار در آن درج می‌شود. این موضوع زمانی رواج بیشتری داشت که الگوریتم‌های گوگل هوشمندی زیادی نداشتند و راهی برای شناسایی مزارع لینک در کیسه نداشتند!

به نوعی می‌توان گفت که pbnها مزرعه شخصی لینک است که پس از مدتی وب مستران لینک سازی وب سایت‌های خود را در آن شروع می‌کنند.

چرا نباید Pbn  بسازیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که در حال حاضر استفاده کردن از pbn را غیر منطقی و سخت می‌کند در ادامه به چند مورد از این دلایل اشاره خواهیم کرد.

خدمات سئو و طراحی سایت (0 تا 100 حرفه ای)

طراحی و ساخت pbn زمان زیادی می‌خواهد

یکی از چالش‌هایی که بر سر راه هر فردی که بخواهد در زمینه طراحی  شبکه خصوصی لینک سازی فعالیت کند است، زمان زیاد برای طراحی، تولید محتوا، نگهداری از این مجموعه سایت‌ها است. به همین دلیل منطقی نخواهد بود که برای لینک سازی زمان زیادی را از ما بگیرد.

هزینه ساخت و نگهداری pbn بسیار گران است

دومین موردی که دلیل می‌شود از خیر داشتن یک شبکه pbn بگذریم، هزینه بر بودن ساخت و نگهداری این شبکه لینک است. شما هر آنچه که برای طراحی و ساخت یک سایت نیاز دارید را باید برای تک تک وب سایت‌های حاضر در شبکه مورد استفاده قرار دهید. مواردی که برای راه اندازی یک وب سایت نیاز داریم مواردی از قبیل خرید هاست، دامنه، ای پی اختصاصی، محتوا و غیره تنها بخشی از هزینه‌های ایجاد و نگهداری این شبکه لینک سازی خواهد بود.

مشاهده این مطلب  الگوریتم کبوتر (pigeon) گوگل

PBN - Pbn چیست و چرا نباید به سراغش برویم؟

شاید به همین دلیل است که افراد خبره در زمینه سئو ورود افراد تازه وارد به این تکنیک را مضر می‌دانند. به نوعی آن‌ها از این هزینه‌ها و این مشکلات به خوبی آگاه هستند.

احتمال شناسایی شما بالاست

در حال حاضر می‌دانیم که الگوریتم‌های گوگل بی‌نهایت هوشمند و حرفه‌ای شده‌اند به همین دلیل کوچک‌ترین موردی از نظر الگوریتم‌های هوشمند گوگل پنهان نخواهد ماند، از آنجایی که ما در این روش به دنبال آن هستیم که با روش لینک سازی به صورت غیر قانونی برای وب سایت اصلی خود اعتبار کسب کنیم.

گوگل به روش‌های مختلفی می‌تواند از این موضوع با خبر شود، از جمله مواردی که گوگل به راحتی می‌تواند از وجود یک شبکه کلینک سازی بلاگ آگاه شود از طریق روش‌های زیر است.

عدم لینک دهی به دیگر وب سایت‌ها

از آنجایی که این شبکه را تنها برای خود ساخته‌اید احتمالا در لینک دهی به دیگران خساست به خرج می‌دهید و تنها به وب سایت‌های خود لینک می‌دهید که این مورد می‌تواند برای گوگل شک بر انگیز باشد، لینک‌های رفت و برگشتی به راحتی توسط گوگل قابل شناسایی هستند به همین دلیل اگر می‌خواهید این گونه لینک سازی را در شبکه لینک خود استفاده کنید، پیشنهاد می‌شود چند لینکی هم به دیگران بدهید، تا گوگل کمی دست از سر وب سایت‌های شما بردارد.

عدم تولید محتوای مناسب و حرفه‌ای در این وب سایت‌ها

از آنجایی که هزینه نگهداری از این گونه وب سایت‌ها بسیار زیاد است و همچنین تولید کردن محتوای مناسب برای آن علاوه بر زمان زیاد نیاز به هزینه هنگفتی دارد، اکثر افراد سازنده private Backlink Network سعی می‌کنند از محتوای کپی شده یا باز نویسی شده استفاده کنند که در این حالت گوگل به وب سایت‌های موجود در این شبکه حساس می‌شود و احتمالا آن‌ها را با جریمه‌ای سنگین تنبه کند.

مشاهده این مطلب  هک رشد سئو روشی میانبر برای جذب ترافیک بیشتر

mohtava - Pbn چیست و چرا نباید به سراغش برویم؟

دامنه، هاست و تمامی موارد مالکیت سایت‌ها به نام یک نفر باشد

یکی دیگر از راه‌های شناسایی شبکه‌های لینک سازی مجازی توسط گوگل آن است که دامنه، هاست و غیره تمامی وب سایت‌ها به نام یک نفر باشد. این موضوع می‌تواند برای گوگل مبین این باشد که این مجموعه سایت‌ها در حال تلاش برای ایجاد یک شبکه لینک سازی شخصی هستند.

خدمات برندسازی (تیک آبی، ویکی، نالج، سایت و ...)

بین 1 میلیون تومان تا 60 میلیون تومان

آنچه در این مقاله عنوان کردیم

ما در این مقاله از سری مقالات وب سایت خدمات سئو حرفه‌ای سایت سعی کردیم اطلاعاتی هر چند اندک در رابطه با pbn به شما همراهان گرامی ارائه دهیم. گفتیم که این شبکه‌های لینک سازی مجازی در زمان‌های گذشته می‌توانست به رتبه وب سایت کمک کند اما در حال حاضر استفاده کردن از آن تنها هزینه زیادی را روی دوش شما خواهد گذاشت. از این که با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

جواد یاسمی
جواد یاسمی

مشاور سئو. لیسانس آمار دانشگاه تهران. ارشد MBA (مارکتینگ) دانشگاه صنعتی امیرکبیر. عاشق رشد معنادار در سئو و گوگل

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

javad yasemi logo 1 - Pbn چیست و چرا نباید به سراغش برویم؟

برای خدمات سئو (مشاوره، استراتژی و …) تماس بگیرید.
برای خدمات تیک آبی، نالج پنل، ویکی و … فقط فرم را پر کنید.