سئو، سایت، محتوا، سوشال، مدیا و گوگل (6070-699-0937)

لینک شکسته یا 404 چیست؟

لینک شکسته چیست
آنچه در این مقاله می خوانید:

لینک شکسته چیست؟ این لینک‌ها چگونه باعث می‌شود تمام زحمات سئوی ما به باد برود؟ لینک سازی در سایت و خارج از سایت همواره باعث می‌شود که رتبه سایت و صفحات وب سایت ما در نزد گوگل افزایش پیدا کند، اما اگر همین لینک سازی با مشکلی رو به رو شود می‌تواند تمام زحمات سئوی وب سایت ما را به هدر بدهد. لینک‌ها هم مانند قلب خاصیت شکسته شدن دارند! چه به وسیله خودمان و چه به وسیله دیگران! منظور از لینک شکسته یا Broken link آن است که کاربر پس از کلیک کردن بر روی لینک به صفحه 404 برسد.

این اتفاق هم می‌تواند در لینک‌های داخلی وب سایت ما به وجود بیاید و هم در لینک‌هایی خارجی، لینک‌های شکسته یک جور احساس ناامیدی در دل خزندگان گوگل ایجاد می‌کنند، چگونه؟ با من تا انتهای این مقاله از وب سایت مشاوره سئو همراه باشید تا چگونگی آن را تشریح کنم.

خزندگان گوگل با دنبال کردن لینک‌های یک سایت می‌توانند از یک وب سایت به وب سایت دیگر و از یک صفحه به صفحه دیگری بروند، این خزندگان دائم در حال جا به جایی بین صفحات سایت هستند تا محتوای جدید را بررسی کنند و در صورت لزوم آن را ایندکس کنند، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن ادامه این مقاله حتما مقاله ربات‌های گوگل چگونه کار می‌کنند را مطالعه کنید. حال اگر لینکی شکسته شده باشد و ربات با دنبال کردن آن به صفحه 404 برسد، سفرش ناتمام می‌ماند، انگار وسیله رسیدن به مقصد را از ربات‌های گوگل گرفته‌اید! هرچه تعداد لینک‌های شکسته وب سایت شما بیشتر باشد، امتیاز منفی بیشتری را از کاربران و گوگل دریافت خواهید کرد، در این حالت شما به صورت ناخودآگاه به گوگل اعلام می‌کنید که وب سایت شما ارزشی برای سئو و ربات‌های گوگل قائل نیست.

مشاهده این مطلب  ابزار Screaming Frog اسکریمینگ فراگ

همان طور که در مقدمه مقاله عنوان شد لینک‌های شکسته به لینک‌هایی گفته می‌شود که شما پس از کلیک کردن روی آن به صفحه مورد نظر منتقل نمی‌شود و با صفحه بن بست یا همان 404 مواجه می‌شوید. در حالت کلی می‌توان گفت لینک‌های شکسته به دو دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند

  1. لینک‌های شکسته خارجی
  2. لینک‌های شکسته داخلی
لینک شکسته چیست

شما برای معرفی کردن یک وب سایت دیگر از لینک برای ارجاع به آن استفاده می‌کنید. به عنوان مثال وقتی شما در حال نوشتن یک متن نقد و بررسی در رابطه با یک ساعت مچی هستید نام آن ساعت مچی را به وب سایتی که خرید از آن انجام شده است ارجاع می‌دهید.

در صورتی که به صورت ناخواسته و یا خواسته صفحه مقصد حذف شود، ما با یک لینک شکسته رو به رو هستیم که نیاز است اقدامی برای رفع آن انجام دهیم.

برای معرفی بهتر صفحات خود به موتورهای جستجوی گوگل نیاز است که از لینک سازی داخلی استفاده کنیم. در حالتی که  روی یک لینک کلیک کنیم و به صفحه‌ای از همان سایت ارجاع داده شویم به آن لینک، لینک داخلی گفته می‌شود. حال اگر پس از کلیک کردن روی این لینک به صفحه 404 برسیم با یک لینک شکسته داخلی رو به رو هستیم.

علت به وجود آمدن لینک‌های شکسته

در دو حالت کلی امکان دارد که سایت شما با لینک شکسته رو به رو شود.

  • اگر یک صفحه از سایت خود را حذف کنید
  • اگر آدرس صفحه خود را ویرایش کنید
مشاهده این مطلب  بهترین افزونه‌های وردپرس 2022

در هر دو حالت کاربر پس از کلیک کردن روی لینک‌هایی که به صفحات تغییر داده شده توسط دو مورد بالا، با صفحه 404 رو به رو خواهد شد که لینک شکسته به وجود خواهد آمد.

با لینک‌های شکسته خود چه کنیم؟

فرض کنید به هر دلیلی وب سایت شما با لینک‌های شکسته شده رو به رو شده باشد، حال باید با این لینک‌ها چه کاری انجام داد؟ دو اقدام عالی می‌توانید برای از بین بردن این لینک‌ها مورد استفاده قرار دهید.

صفحات مقصد را به صفحه مناسب ریدایرکت کنید.

ریدایرکت کردن یک صفحه از سایت به صفحه دیگر باعث می‌شود کاربر پس از کلیک کردن روی لینک به صفحه ریدایرکت شده ارجاع داده شود. البته توجه داشته باشید که شما زمانی می‌توانید یک صفحه را ریدایرکت کنید که اساسا آن صفحه وجود داشته باشد، شما به گلدانی که وجود ندارد نمی‌توانید آب دهید! برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با ریدایرکت 301 پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ای که با همین عنوان در سایت جواد یاسمی نوشته شده است را مطالعه کنید.

صفحات مقصد را به صفحه مناسب ریدایرکت کنید.

صفحه از دست رفته را مجدد بسازید

زمان‌هایی وجود دارد که یک صفحه از سایت شما به هر دلیلی حذف شده است، در این زمان شما می‌توانید برای رفع لینک شکسته شده صفحه را دقیقا با همان آدرس url بسازید. توجه داشته باشید که url صفحه باید دقیقا همان باشد. در صورتی هم که صفحه شما از نظر محتوایی مناسب نیست می‌توانید با تولید محتوای مناسب، به جای حذف صفحه از به وجود آمدن صفحات 404 جلوگیری کنید.

لینک‌های شکسته شده را چگونه شناسایی کنیم؟

حال که به درستی فهمیدیم لینک شکسته شده چیست نیاز است که راه‌های شناسایی لینک‌های شکسته را بدانیم راه‌های رسیدن به لینک‌های شکسته به اندازه تعداد آدم‌های روی زمین نیست، اما راه‌های متعدد برای شناسایی وجود دارد!

مشاهده این مطلب  کنیبالیزیشن چیست و چگونه صفحات کنیبال می‌شوند؟

استفاده از پلاگین‌های وردپرسی چک کننده لینک‌های سایت

اگر وب سایت شما وردپرسی است می‌توانید با نصب کردن این گونه از پلاگین‌‌ها به راحتی از لینک‌های شکسته وب سایت خود آگاهی پیدا کنید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول

راه دیگری هم برای شناسایی این دسته از لینک‌ها وجود دارد که آن هم ابزار گوگل سرچ کنسول است. شما به راحتی می‌توانید لینک‌های شکسته شده خود را در این ابزار بیابید

استفاده از وب سایت‌های رایگان چک کننده لینک‌های شکسته

یکی از معروف‌ترین این نوع از سایت‌ها، سایت https://www.brokenlinkcheck.com/ است. با وارد کردن آدرس سایت خود در باکس جستجوی این سایت تمامی لینک‌های سایت شما را بررسی می‌کند و در صورت وجود لینک شکسته شده، آن را به شما معرفی خواهد کرد.

آنچه در این مقاله عنوان شد

در این مقاله از وب سایت ارائه دهنده خدمات سئو سایت سعی کردیم پاسخ مناسبی به سوال لینک شکسته چیست بدهیم. گفتیم که به دلایل مختلف امکان دارد لینک‌های شما شکسته شود، بهترین کار برای رفع این موارد اصلاح کردن صفحات این وب سایت‌ها است. وب سایت خود را تا به حال از نظر لینک‌های شکسته بررسی کرده‌اید؟

جواد یاسمی
جواد یاسمی

مشاوره و مجری سئو سایت های کارخانه ها برندها با بهترین و بزرگترین تیم سئو در ایران | سئو با جواد یاسمی

آخرین مقالات

افزایش سرعت وردپرس در لوکال هاست
افزایش سرعت وردپرس در لوکال هاست
وردپرس (WordPress) یکی از محبوب ‌ترین سیستم‌ های مدیریت محتوا (CMS) است که برای ایجاد وب‌ سایت‌ های داینامیک...
افزایش سرعت سایت های شلوغ
افزایش سرعت سایت های شلوغ
هر روز، اهمیت سرعت بارگذاری وب ‌سایت‌ها در جذب و نگه‌داری کاربران بیشتر می ‌شود. بازار رقابتی امروزی،...
بررسی امنیت سایت
بررسی امنیت سایت
بررسی امنیت سایت یکی از موضوعات مهمی است که در هنگام راه اندازی سایت بایستی به آن توجه کرد. یکی از اقدامات...
بهترین سایت‌های شرکتی
بهترین سایت‌های شرکتی
بهترین سایت‌های شرکتی نه تنها بر جذب مشتریان و ایجاد نگرش مثبت تاثیر دارند، بلکه هویت برند و ارزش‌های...
بررسی وضعیت سایت در گوگل
بررسی وضعیت سایت در گوگل
بررسی وضعیت سایت در گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است. این کار به شما کمک می‌کند تا مشکلات سایت خود را...
افزایش سرعت سایت بدون افزونه
افزایش سرعت سایت بدون افزونه
سرعت سایت یکی از نکات بسیار مهمی است که می‌تواند به ساده‌ترین شکل ممکن، رتبه گوگل شما را افزایش دهد....

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • تماس
  • روبیکا
  • تلگرام
  • واتساپ
× Send

خدمات سئو سایت و گوگل

میخوایید رتبه یک سرچ گوگل شوید؟

سفارش >> 09376996070