سئو، سایت، محتوا، سوشال، مدیا و گوگل (6070-699-0937)

تاثیر تگ آلت در سئو سایت

آنچه در این مقاله می خوانید:

تاثیر تگ آلت در سئو سایت به چه میزان است؟ همان طور که می‌دانید گوگل برای رتبه بندی وب سایت‌ها بیش از 200 فاکتور را مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد. تصاویر و سئو کردن تصاویر از آن دست مواردی است که توجه داشتن به آن می‌تواند سئو وب سایت شما را تا حد قابل قبولی نسبت به دیگر رقیبان بالا ببرد. از زمانی که گوگل رویکرد خود برای به نمایش گذاشتن تصاویر را تغییر داده است می‌توان گفت که شاهد آن هستیم که تصاویر یک فرصت جدید برای سئوکاران و مدیران وب سایت‌ها برای کسب رتبه بیشتر و همچنین افزایش وروردی ارگانیک شده است. در ادامه این مقاله از وب سایت خدمات سئو حرفه ‌ای با ما همراه باشید.

در سال 2013 بود که با شکایت یکی از وب سایت‌های فروش آنلاین تصاویر گوگل مجبور شد کاربران را برای نمایش تصاویر به وب سایت‌های مرجع ارجاع دهد. در گذشته و قبل از سال 2013 گوگل در صفحه تصاویر خود گزینه‌ای با عنوان view image داشت که شما به راحتی می‌توانستید تصاویر را بدون آن که در وب سایت مرجع حضور داشته باشید از صفحه گوگل دانلود کنید. اما این کار به نحوی عدم رعایت قانون کپی رایت به حساب می‌آمد. در ادامه خواهیم گفت که Alt Text چگونه به وجود آمد و دلیل اهمیت پیدا کردن این موضوع برای سئوکاران در چه حد و اندازه است.

آلت تصاویر یا همان Alt tag چگونه به وجود آمد؟

شاید جالب باشد که بدانید این خصوصیت در ابتدای به کار گیری نقشی در سئو سایت نداشت و به نوعی می‌توان گفت هدف از به وجود آوردن این مورد آن بود که نابینایان بتوانند به خوبی تصاویر را مانند متن‌ها توسط دستگاه‌های مخصوص خود درک کنند. این کار قبل از سال 2000 و توسط W3C انجام شد. آن‌ها با توجه به همه گیری اینترنت تلاش کردند تا تمام قسمت‌های یک وب سایت برای نابینایان قابل شنیده شدن باشد.

مشاهده این مطلب  طراحی لندینگ پیج

در آن زمان بود که ویژگی تگ alt به تصاویر اضافه شد. پس از اضافه شدن این ویژگی دستگاه‌های سخن گو که برای نابینایان صفحات را می‌خواند به راحتی می‌توانستند درک کنند که معنا و مفهوم تصویر چیست. اما جالب است بدانید که این ویژگی تنها مربوط به نابینایان نیست و در حال حاضر این ویژگی یکی از اصلی‌ترین پارامترها برای سئو تصاویر است.

آلت تصاویر یا همان Alt tag چگونه بوجود می آمد؟

تگ آلت چیست و چه کاربردی برای سئو دارد؟

این ویژگی یک ویژگی اختیاری است که شما می‌توانید از آن برای توصیف کردن تصاویر موجود در وب سایت خود استفاده کنید. این متن باید کوتاه و چیزی کمتر از 100 کاراکتر باشد. با استفاده از این ویژگی شما به راحتی می‌توانید به الگورتیم‌های جستجوگر بفهمانید که این تصویر در رابطه با چه موضوعی است و علت وجود این تصویر در محتوا چیست.

مگر گوگل نمی‌تواند تصاویر را جستجو کند؟

درست است که با پیشرفت تکنولوژی گوگل روز به روز می‌تواند خود به تنهایی و بدون استفاده از متن معنا و مفهوم عکس‌ها را درک کند؛ اما از خاطر نبرید که گوگل در حال حاضر هنوز در ابتدای این راه است و راه زیادی مانده است تا به این هدف برسد. به همین دلیل استفاده کردن از Alt Text به نوعی باعث می‌شود که شما موتورهای جستجو را برای فهم تصویر کمک کنید.

سئو تصاویر فروشگاهی و تصاویر دیگر وب سایت‌ها

نکته‌ای برای سئو کردن تصاویر وب سایت‌‌های فروشگاهی وجود دارد و آن هم این است که برای سئو کردن تصاویر این گونه از تصاویر نیاز خواهید داشت که تمام ویژگی‌های موجود در آن محصول را در تگ آلت تصویر بیاورید، دلیل این موضوع را می‌توان در وجود چندین مدل از نوع محصول و همچنین قابلیت به نمایش گذاشته شدن تصاویر برای تمامی جستجوها خواهد بود. یعنی شما هر چه با جزئیات بیشتر اقدام به توصیف محصول کنید، بهتر خواهد بود.

مشاهده این مطلب  الگوریتم مرغ مگس خوار (Google Hummingbird)

در حالی که توصیف کردن یک تصویر در سایت‌های غیر فروشگاهی نیاز به توصیف همه جانبه ندارد و تنها استفاده از یک توصیف کلی مناسب خواهد بود.

سئوی تصاویر فروشگاهی و تصاویر دیگر وب سایت ها

چرا از تک آلت استفاده می‌کنیم؟

دلایل استفاده کردن از تگ alt به سه مورد زیر خلاصه می‌شود.

 • کاربران نابینای بسیاری در حال استفاده از گوگل و دیگر موتورهای جستجو هستند، این دسته از کاربران برای درک بهتر صفحه‌های سایت نیاز به تگ آلت دارند، به نوعی می‌توان اصلی‌ترین دلیل استفاده از این تگ را قابل استفاده بودن سایت برای تمامی کاربران در نظر گرفت.
 • ربات‌های گوگل و دیگر موتورهای جستجو با تمام پیشرفت‌ها برای درک تصاویر نیاز به این تگ دارند. یعنی شما به راحتی و با استفاده از این تک می‌توانید به راحتی به صفحه نتایج تصاویر گوگل برسید. البته اگر به صورت بهینه از این تگ استفاده کنید.
 • زمان‌هایی وجود دارد که تصاویر وب سایت شما بنابر دلایل مختلفی به نمایش گذاشته نمی‌شوند (لود نمی‌شوند) در این زمان آن نوشته‌‌ای که در خصوصیت alt تصویر قرار داده‌اید به نمایش گذاشته می‌شود. پس استفاده کردن از این خاصیت ضروری خواهد بود.

استفاده از تگ آلت برای چه مواردی ضروری نیست؟

در حالت کلی استفاده از این خاصیت ضروری نیست و می‌توان گفت شما می‌توانید برای هیچ یک از تصاویر وب سایت‌های خود از این تگ استفاده نکنید. اما اگر دید سئویی به محتوا و سایت خود دارید این مورد ضروری خواهد بود. در حالت کلی تصاویری که دوست ندارید در نتایج گوگل به نمایش گذاشته شوند و همچنین تصاویری که برای شما کارکرد سئوی ندارند را می‌توانید از این تگ در آن‌ها استفاده نکنید.

مشاهده این مطلب  بهترین افزونه های سئو وردپرس

چند نکته کاربردی در رابطه با تگ alt

همان طور که گفته شد گوگل برای رتبه بندی هر صفحه از وب سایت بیش از 200 فاکتور را مورد بررسی قرار می‌دهند و یکی از وظایف مشاور سئو و همچنین سئوکاران آن است که این تگ‌ها را به درستی انتخاب و در وب سایت ارائه دهند. ما نیز به عنوان مشاوره سئوسایت‌های گوناگون موارد زیر را در سئو تصاویر رعایت کرده‌ایم و نتایج عالی دریافت کرده‌ایم.

 1. برای تمامی تصاویر مهم وب سایت خود از این تک استفاده کنید.
 2. حتما در یکی از تصاویر وب سایت خود از عنوان سئو صفحه استفاده کنید.
 3. در تگ آلت خود از به کاربرد عبارت‌هایی مانند یک عکس از …. و یا یک تصویر از …. به طور جد بپرهیزید.
 4. برای تصاویر دکمه‌های سایت خود تگ آلت اضافه کنید.
 5. از به کاربرد عبارت‌های نا مفهوم بپرهیزید، توصیف شما باید کامل، دقیق و مفید باشد.
 6. در همه تصاویر سایت خود از توضیح یکسان آلت استفاده نکنید.
 7. تکرار کردن یک عبارت برای چندین بار در یک تصویر مناسب نیست (keyword stuffing) نکنید.
 8. حداکثر طول کاراکتر مورد استفاده 100 کاراکتر باشد.
 9. از مترادف‌های کلمه کلیدی برای این تک استفاده کنید.
جواد یاسمی
جواد یاسمی

مشاوره و مجری سئو سایت های کارخانه ها برندها با بهترین و بزرگترین تیم سئو در ایران | سئو با جواد یاسمی

آخرین مقالات

افزایش رتبه سایت در گوگل
چگونه سئو سایت وردپرسی خود را بالا ببریم؟ | بهبود سئو سایت وردپرس برای افزایش ورودی از گوگل
بالابردن رتبه سایت وردپرس در گوگل یکی از موارد بسیار مهمی است، که امروزه مورد توجه کارشناسان و وب مسترهای...
تاثیر بولد کردن متن در سئو
تاثیر بولد کردن متن در سئو
گوگل 200 مورد تاثیرگذار در سئو محتوا و سایت را معرفی کرده است. آیا مورد یا مواردی دیگری وجود ندارد که...
نقش تصاویر در سئو
نقش تصاویر در سئو
جایگاه و نقش تصاویر در سئو چقدر است؟ در هر مقاله از چه تعداد تصویر استفاده کنیم؟ استفاده از تصویر برای...
ثبت اسم در گوگل مپ
ثبت اسم، مکان، موقعیت، مغازه، کسب و کار، کارخانه، شرکت و همه دسته بندی هایی که ممکن است شما هم جزو آن...
الگوریتم مرغ مگس خوار (Google Hummingbird)
الگوریتم مرغ مگس خوار Google Hummingbird که گوگل  هیچ موقع به صورت کامل نگفته است دقیقا چه بوده است،...
توسعه ساختار هدینگ
ساختار هدینگ چیست؟ آیا دقیقا می دانید ساختار هدینگ چگونه به سئو یک صفحه از سایت کمک میکند؟ ترتیب هدینگ...

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • تماس
 • روبیکا
 • تلگرام
 • واتساپ
× Send

خدمات سئو سایت و گوگل

میخوایید رتبه یک سرچ گوگل شوید؟

سفارش >> 09376996070