سئو، سایت، محتوا، سوشال، مدیا و گوگل (6070-699-0937)

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

Google_Hummingbird_Algorithm
آنچه در این مقاله می خوانید:

حتما الگوریتمی وجود دارد که عبارات جست و جو شده را درک میکند تا نتایج مرتبط تری برای کاربر خود ایجاد کند. این الگوریتم تلاش بر این دارد که متن جست و جو شده را درک کند و از نظر رتبه و مرتبط بودن آن با متن سایت ها را به شما نشان دهد.
الگوریتم مرغ مگس خوار چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

فرض کنید دوستی در مورد بهترین باغ وحش تهران از شما سوال میپرسد. البته با اینکه شما به آنجا چنیدن بار رفته اید اطلاعات کافی در مورد باغ وحش ها ندارید. در آن موقعیت چه میکنید؟ قطعا شما در وب متن خواسته شده را جست و جو میکنید ومشخصات کامل آن از نظیر عکس- آدرس- و نظرات مشتریان برای شما نمایان میشود. که این کار را الگوریتم مرغ مگس خوارانجام میدهد.

آیا گوگل همیشه اینقدر در درک معنای متن خوب بوده؟

اگر در این زمینه مطالعه کرده باشید حتما به یاد دارید که گوگل در سالهای نه چندان دور به این اندازه هوشمند نبود و رسیدن به پاسخ شما اصلا کار آسانی نبود. (زیرا هنوز گوگل به درک بالای متن ها نرسیده بود)

درک معنای متن با الگوریتم مرغ مگس خوار

مثلا اگر شما سوال خود را در گوگل مطرح میکردین در صفحات اول گوگل برای شما صفحات اسپم و نامرتب می آمد. این سایت ها میخواهند با انجام مراحل کلاه سیاه گوگل را دور بزنند و باعث میشدند که کاربران از گوگل تا حدی متنفر شوند و این باعث شد که در قبل از معرفی این الگوریتم کل بازدید های گوگل افت شدیدی داشته باشد.

مشاهده این مطلب  طراحی لندینگ پیج

وقتی شما در آن موقع اولین سایت را که باز میکردین دها یا صدها تبلیغ محصولات تحویل شما داده میشد که بسیار آزار دهنده بود. اما گوگل دست رو دست نگذاشت و با اینکه کاربران کمتری به گوگل سر میزدند گوگل تصمیم بسیار خوبی گرفت و باز کارخانه الگوریتم سازی خود را روشن کرد و الگوریتمی ساخت که میتوانست سایت ها را به خوبی دسته بندی کند و سایت های اسپم را در آخرین صفحات قرار میداد. این الگوریتم همان الگوریتم مرغ مگس خوار است.

ورود الگوریتم مرغ مگس خوار به باغ وحش گوگل

فکر کنید که 1 سال پیش شما میخواستید درباره این الگوریتم مقاله ای بنویسید. شما باید برای اینکه محتوای شما دیده شود باید چندین بار کلمه (مرغ مگس خوار) را در مقاله خود تکرار کنید که این کار برای کاربران بد و ناخوشایند بود. و همچنین کیفیت محتوا را پایین میبرد.
تکرار بیش از حد کلمات کلیدی بیش از اندازه باعث شد که گوگل مفهوم نتایج را بفهمد و بعد سایت های مورد نیاز را به کاربر نشان دهد که در آن موقع بود که گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار یا Hummingbird را به صورت رسمی در ماه آگوست 2013 معرفی کرد. گوگل توانست با استفاده از این الگوریتم منظور کاربر را بهتر می فهمید و بهترین محتوا را در اختیار کاربر قرار دهد.

محتوای پادشاه با الگوریتم مرغ مگس خوار

مثلا دیگر نیاز نیست اگر بخواهید بفهمید ماشینی در چه سالی ساخته شد به جای این سوال (ماشین 2016 تیپ 5 ایران خودرو در چه سالی رونمایی شد) میتوان نوشت. (206 تیپ 5)

اگر در این مواقع گوگل بهترین سایت ها را برای شما آورده یعنی گوگل منظور شما را به خوبی فهمیده است و دیگر لازم نیست بنویسیم 206 تیپ 6 ایران خودرو در چه سالی تولید به صورت کامل تایپ کنیم. نکته جالب این است که اگر شما این را تایپ کنید (206 تیپ پنج) نه تنها سال تولید و معرفی آن نشان داده میشود بلکه کل مشخصات آن هم نمایان میشود. بنابراین گوگل اطلاعات جذابی که فکر میکند شما آن را پسند میکنید برای شما نشان میدهد.

مشاهده این مطلب  مدیر ارشد سئو

چرا نام این الگوریتم مرغ مگس خوار است؟

در اینکه گوگل سعی دارد برای جلب رضایت کاربران نام ها جذابی برای الگوریتم خود بگذارد شکی نیست اما یکی از دلایلی که گوگل این نام را روی این الگوریتم گذاشت این است که این الگوریتم سرعت و دقت فراوانی هم دارد. شباهت این الگوریتم به مرغ مگس خوار همین سرعت و دقت است. علاوه بر این اگر شما در محتوای خود کلمات کلیدی زیادی را استفاده کنید از این الگوریتم جریمه سختی دریافت میکنید.

هدف الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟

یکی از راز های گوگل که در همه ی الگوریتم های خود استفاده کرده این است که: هدف همه ی الگوریتم ها تقریبا درک مفهوم متن کاربر است که رضایت کاربر را با این کار جلب کند.

الگوریتم مرغ مگس خوار همه خارج از این محدوده نیست و سعی دارد با درک منظور و مفهوم کاربر همان نتیجه ای را نشان دهد که کاربر به دنبال آنها میگردد .اما این پایان کار نیست.

گوگل اطلاعات دیگری هم درباره چیزی که جست و جو کرده را به صورت جذاب به دست کاربر میرساند تا کاربر را وسوسه به جست و جو در مورد آن نکته هم میکند. بگذارید یک مثال برایتان بزنم .مثلا اگر شما در وب خود سرچ کنید کیفیت آبمیوه باید چطور باشد گوگل سعی میکند با اطلاعاتی که از مرغ مگس خوار میگیرد را به صورت مرتب یه شما تحویل دهد و دیگر مثل قدیم خبری از محتوای نامرتب و بی ارزش نیست. این یعنی چه؟ یعنی اینکه گوگل عمق حرف شما را فهمیده و میداند شما به دنبال چه چیزی میگردید و با این کار نیاز شما را برآورده میکند.

مشاهده این مطلب  ریز تسک های یاسئومی

بهبود سئو سایت با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار.

اگر یادتان باشد ابن الگوریتم میخواهد رضایت کاربر را بگیرد و اکثر کاربران برای جست و جو متن ها کوتاه را انتخاب میکنند پس باید:

  1.  از کلمات کلیدی متنوع استفاده کنیم.
  2. از نشانه گذاری استاندارد استفاده کنیم.
  3. نرخ پرش را کم و زمان حضور کاربران را بیشتر کنیم.

این الگوریتم هم مانند بقیه الگوریتم ها مئمور است که متن کاربر را بهتر درک کند و با نشان دادن سایت های مورد نیاز مخاطب رضایت او را جلب کند.

مشاوره سئو

منبع:

moz

wordstream

wikipedia

SEL

neilpatel

جواد یاسمی
جواد یاسمی

مشاوره و مجری سئو سایت های کارخانه ها برندها با بهترین و بزرگترین تیم سئو در ایران | سئو با جواد یاسمی

آخرین مقالات

آنالیز سایت معماری
آنالیز وبسایت های حوزه معماری چگونه انجام می شود؟
سایت‌ها تنها ویژگی که دارند تولید محتوا نیست. می‌توانند به شما نشان دهند که چه میزان توانسته‌اید مخاطبان...
آموزش صفر تا صد سئو رایگان
آموزش صفر تا صد سئو رایگان
در دنیای امروزی داشتن یک وب‌ سایت رسمی برای هر کسب و کار ضروری است، اما مهمترین مسئله پس از ایجاد یک...
بررسی بک لینک سایت
بررسی بک لینک سایت
بررسی بک لینک سایت به دلایل متعددی انجام می‌شود. از جمله آنها می‌توان به سنجش کیفیت و کمیت بک لینک‌ها،...
پاك كردن سابقه جستجو گوشی
پاك كردن سابقه جستجو گوشی
پاك كردن سابقه جستجو گوشی می‌تواند به دلایل مختلف شامل حفظ حریم خصوصی، بهبود عملکرد، امنیت، افزایش فضای...
بررسی سرعت سرور
بررسی سرعت سرور
بررسی سرعت سرور سایت می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلف انجام شود. از جمله این ابزار می‌توان به ابزار...
بررسی وضعیت سایت در گوگل
بررسی وضعیت سایت در گوگل
بررسی وضعیت سایت در گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است. این کار به شما کمک می‌کند تا مشکلات سایت خود را...

دیدگاه ها

  • تماس
  • روبیکا
  • تلگرام
  • واتساپ
× Send

خدمات سئو سایت و گوگل

میخوایید رتبه یک سرچ گوگل شوید؟

سفارش >> 09376996070