سئو، سایت، محتوا و گوگل (6070-699-0937)

نقش Above the fold در سئو

Above the fold.seo
آنچه در این مقاله می خوانید:

fold چیست و چه تاثیری در سئو وب سایت دارد؟ اگر بخواهیم در یک کلام جان این محتوا را بگوییم، محل قرار گیری محتوا در صفحه تاثیر زیادی در تجربه کاربری و همین طور در سئو سایت دارد. اگر شما بهترین محتوا و همین طور بهترین تجربه کاربری را برای کاربران خود فراهم آورید باز هم 64 درصد کاربران وب سایت شما را ترک خواهند کرد، می‌دانید چرا؟ تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از 64 درصد کاربران بعد از وارد شدن به یک صفحه بدون در نظر گرفتن هیچ موردی، فورا آن سایت را ترک می‌کنند.

این که چرا این دسته از کاربران صفحه وب سایت شما را ترک می‌کنند دلایل مختلفی دارد، اما مهم‌ترین دلیل آن را می‌توان استفاده نامناسب از کلمات در بخش ابتدایی صفحه یا همان Above the fold دانست.  در این مقاله از وب سایت مشاوره سئو  با من همراه باشید.

همیشه اولین دیدار، اولین برخورد، اولین صحبت، اولین بخش از محتوا، اولین بخشی که در صفحه دیده می‌شود و اولین مورد از هر چیزی، آن ذهنیتی که باید در مخاطب به وجود آورد را به وجود می‌آورد.

فرقی ندارد که شما در رابطه با چه موضوعی صحبت می‌کنید، اولین کلماتی که از دهان شما خارج می‌شود می‌تواند نتیجه یا حاصل تمام آن چیزی باشد که شما به دنبال آن هستید.

در دنیای سئو هم داستان به همین صورت است اولین محتوا و کلماتی که در زمان لود اولیه سایت به چشم مخاطب می‌خورد تاثیر زیادی در سئو سایت و همچنین کسب رتبه و جایگاه دارد.

مشاهده این مطلب  تگ Canonical چیست؟ و کاربرد آن در کجاست؟

در ادامه خواهیم گفت که رعایت کردن چه مواردی باعث خواهد شد که محتوای ابتدای صفحه شما از درجه اعتباری بیشتری برای کاربران و گوگل باشد.

Above the fold به چه معناست؟

اولین بخشی که شما بدون هیچگونه اسکرول در صفحه می‌بینید Above the fold نامیده می‌شود. تفاوتی ندارد که شما با موبایل خود وارد یک سایت می‌شوید یا با مرورگر دسکتاپ در هر صورت به اولین قسمتی که بدون نیاز به تاچ و اسکرول کردن می‌بینید aft گفته می‌شود.

این مفهوم از دنیای روزنامه‌ها و روزنامه نگاری وارد سئو شده است. اگر کمی دقت کرده باشید روزنامه‌های که روی کیوسک‌های روزنامه فروشی قرار دارند تا شده‌اند و در دید اول شما یک قسمت از ابتدای روزانه را می‌توانید ببیند. در صنعت روزنامه نگاری به این بخش، قسمت بالای روزنامه یا همان Above the fold گفته می‌شود.

معرفی above the fold

این بخش یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر روزنامه است که تاثیر زیادی در خوانده شدن کل روزانه و جذب مخاطب دارد. به نوعی می‌توان گفت که کاربران با مطالعه گذری این بخش تصمیم می‌گیرند که این روزانه اطلاعات مورد نیازشان را در اختیارشان می‌گذارد یا نه.

Aft در سئو چیست و چه تاثیری در آن دارد؟

همان طور که گفته شد به اولین بخش هر صفحه Above the fold گفته می‌شود. این بخش مانند روزنامه تعیین کننده آن است که کاربر ادامه صفحه را بخواند یا نه! جدا از بحث کاربر برای گوگل و خزنده‌های آن اهمیت ویژه‌ای دارد که بخش ابتدایی صفحه دارای چه محتوایی است. به عنوان مثال اگر محتوای مناسبی در این بخش از صفحه خود قرار نداده باشید احتمالا کاربر و خزنده‌های گوگل را دچار سردرگمی خواهید کرد.

مشاهده این مطلب  معرفی ابزار ماز moz

بگذارید با یک مثال این منظور را بهتر توضیح دهیم. این محتوا در رابطه با aft است حال اگر به ابتدای صفحه برگردید خواهید دید که در ابتدای این مقاله ما به طور واضح گفته‌ایم که قرار است در رابطه با چه موضوعی صحبت کنیم.

حتی برای راحتی بیشتر کاربر یک توضیح اجمالی از این مفهوم ارائه داده‌ایم تا هم به گوگل و هم به کاربران به درستی بفهمانیم که قرار است در رابطه با چه موضوعی اطلاعات کسب کنند.

یا فرض کنید ما در ابتدای صفحه خود از تگ h1 استفاده نکنیم، این کار باعث خواهد شد که گوگل در رابطه با این که محتوای صفحه شما در رابطه با چه موضوعی است دچار سردرگمی شود.

بهینه سازی Above the fold برای سئو سایت

همان طور که می‌دانید سرعت لود اولیه بالای صفحه یا همان First Contentful برای گوگل از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. حال اگر قرار است رتبه مناسبی کسب کنید و همین طور می‌خواهید برای کاربران خود ارزش قائل شود نیاز است که محتوا و طراحی بخش بالایی صفحه خود را به درستی انجام دهید.

در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که باعث خواهد شد که این بخش از صفحه را به درستی بهینه سازی کنید. این بهینه سازی را می‌توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد. تجربه کاربری و سئو.

بررسی از نظر سئو

می‌دانیم که بخش ابتدایی یک صفحه از نظر گوگل دارای ارزش زیادی است. به همین منظور پیشنهاد می‌شود قبل قرار دادن هر لینک، تصویر، متن و غیره در ابتدای صفحه خود ببینید آیا وجود این المان در حالت کلی برای بهبود سئو شما کارساز است یا خیر؟ اگر جواب خیر بود از گذاشتن آن مورد و موضوع در ابتدای صفحه خودداری کنید.

مشاهده این مطلب  Rich snippet ریچ اسنیپت چیست؟

به عنوان مثال به کاربردن تک h1  در ابتدای صفحه مناسب و لازم است. همین طور می‌دانیم که یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سایت که عموما در بالا قرار دارد لینک‌های بالای صفحه است.

بررسی از نظر سئو

مشخص است که قرار دادن لینک‌های مهم در ابتدای صفحه باعث خواهد شد که در بهینه سازی سایت شما تاثیر زیادی داشته باشد. به همین منظور پیشنهاد می‌شود از به کاربردن لینک‌هایی مانند صفحه تماس با ما یا صفحه درباره ما در بخش بالایی صفحه خودداری کنید و به جای آن از لینک‌های مهم‌تری استفاده کنید.

بررسی از نظر تجربه کاربری

در حالت کلی شما باید در ابتدای صفحه خود از مواردی استفاده کنید که کاربر دوست دارد در نگاه اول ببیند، برای این کار نیاز است که قدرت امپاتی شما بالا باشد و بتوانید خود را به جای کاربر بگذارید.

به عنوان مثال اگر کاربر سرچ کرده است خدمات سئو سایت، دوست دارد در همان ابتدای یه توضیح و یا چند نمونه از خدمات سئو سایت را مشاهده کند.

آنچه در این مقاله عنوان کردیم

در این مقاله از سری مقالات دانشنامه سئو سعی کردیم در رابطه با مفهوم aft یا همان محتوای ابتدای سایت صحبت کنیم، گفتیم که این بخش از محتوای سایت دارای اهمیت ویژه‌ای برای سئو و همچنین کاربر است به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از موارد مهم در این بخش استفاده کنید.

جواد یاسمی
جواد یاسمی

مشاوره و مجری سئو سایت های کارخانه ها برندها با بهترین و بزرگترین تیم سئو در ایران | سئو با جواد یاسمی

آخرین مقالات

افزایش رتبه سایت در گوگل
چگونه سئو سایت وردپرسی خود را بالا ببریم؟ | بهبود سئو سایت وردپرس برای افزایش ورودی از گوگل
بالابردن رتبه سایت وردپرس در گوگل یکی از موارد بسیار مهمی است، که امروزه مورد توجه کارشناسان و وب مسترهای...
سرعت سایت وردپرس
خدمات افزایش سرعت سایت وردپرس
سریع لود شدن صفحات سایت برای فروش بیشتر بسیار مهم است. در خدمات افزایش سرعت سایت وردپرس (بهبود سرعت روی...
افزایش سرعت وردپرس در لوکال هاست
افزایش سرعت وردپرس در لوکال هاست
وردپرس (WordPress) یکی از محبوب ‌ترین سیستم‌ های مدیریت محتوا (CMS) است که برای ایجاد وب‌ سایت‌ های داینامیک...
افزایش سرعت سایت های شلوغ
افزایش سرعت سایت های شلوغ
هر روز، اهمیت سرعت بارگذاری وب ‌سایت‌ها در جذب و نگه‌داری کاربران بیشتر می ‌شود. بازار رقابتی امروزی،...
بررسی امنیت سایت
بررسی امنیت سایت
بررسی امنیت سایت یکی از موضوعات مهمی است که در هنگام راه اندازی سایت بایستی به آن توجه کرد. یکی از اقدامات...
بهترین سایت‌های شرکتی
بهترین سایت‌های شرکتی
بهترین سایت‌های شرکتی نه تنها بر جذب مشتریان و ایجاد نگرش مثبت تاثیر دارند، بلکه هویت برند و ارزش‌های...

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • تماس
  • روبیکا
  • تلگرام
  • واتساپ
× Send

خدمات سئو سایت و گوگل

میخوایید رتبه یک سرچ گوگل شوید؟

سفارش >> 09376996070