سئو چیست؟ - سئو (بهینه‌سازی سایت) - SEO

بهترین مکان برای مخفی کردن یک جسد صفحه دوم نتایج جستجوی گوگل است! شاید این جمله در نگاه اول خیلی فانتزی به نظر برسد اما چندان هم دور از ذهن نیست. بهترین محتواها و کمپین‌های تبلیغاتی اگر دیده نشوند به چه‌کار می‌آیند؟ در پاسخ به سؤال سئو چیست باید بگویم، تلاشی است که برای ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو انجام می‌شود تا کسب‌وکار شما دیده شود و زنده بماند. سئو سایت بیش از اینکه یک علم باشد، مهارتی است که با تلاش و تجربه یاد گرفته می‌شود، در این مطلب به این سؤال که سئو چیست به‌صورت کامل پاسخ می‌دهم و تلاش می‌کنم مسیر ورود به دنیای جذاب و پررقابت کسب رتبه در موتورهای جست‌وجو را به شما آموزش دهم.
بهینه سازی موتورهای جستجو یعنی چی؟

سئو چیست؟

روزانه هزاران مطلب جدید با موضوعات مختلف به سایت‌های جهان اضافه می‌شود و هدف اولیه تمام منتشر کنندگان این مطالب بیشتر دیده شدن توسط مخاطب و همراه کردن او با اهداف محتوا است. کلمات کلیدی‌ای که مخاطب جست‌وجو می‌کند هم بسیار مهم است. هرچه مطالب شما در مطالب کلیدی پربازدیدتر و مرتبط‌تر دیده شود امکان اینکه به اهداف بازاریابی خود دست پیدا کنید افزایش می‌یابد. سئو سایت در کنار توجه به تولید محتوای ارزشمند و اثرگذار تلاش می‌کند با بکار بردن تکنیک‌های مختلف Off Page و On Page موتورهای جستجو را متقاعد کند در نتایج جست‌وجوهای مرتبط محتوای شما را نمایش دهد. این تکنیک‌ها بسیار دقیق و حساس هستند به‌نحوی‌که اگر در بکار بردن آن‌ها دچار اشتباه شوید و از روش‌های غیرمجاز استفاده کنید از سوی گوگل و سایر موتورهای جست‌وجو جریمه می‌شوید اما اگر راهکارهای مجاز را بکار ببرید قطعاً به‌سرعت می‌توانید رتبه‌های برتر صفحه نخست را از آن خود کنید. سئو در مقایسه با تبلیغات هزینه بسیار کمتری دارد و ازاین‌رو استفاده از آن برای کسب‌وکارهای مختلف بسیار سودمند است.
اهداف انجام سئو سایت

هدف از سئو سایت چیست؟

درگذشته مشتریان برای سفارش یک محصول و خرید آن به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کردند و با متخصصان و آشنایان برای انتخاب بهترین برند و مدل محصول که متناسب با نیازهای آن‌ها باشد مشاوره می‌گرفتند. این روزها همه ما بلافاصله پس از تصمیم خرید به سراغ گوگل می‌رویم و سعی می‌کنیم با جستجوی کلمات مختلف بیشترین اطلاعات را در مورد کالا و خدمات موردنظر خود به دست آوریم و درنهایت تصمیم‌گیری کنیم. در این میان قطعاً سایت‌هایی که بیشترین و بهترین اطلاعات را در اختیار ما بگذارند قادر هستند اعتماد ما را جلب کنند و به گزینه اول ما برای خرید تبدیل می‌شوند.

سئو تمام تلاش خود را بکار می‏گیرد تا محصول و محتوا شما در نتایج جستجو رتبه برتر را دریافت کند تا درنتیجه به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید. برخی از مهم‌ترین اهداف سئو عبارت‌اند از:

افزایش رنک گوگل براساس چه اصولی امکان‌پذیر است؟

Search Engine Optimization or Search Experience Optimization) SEO) که بخشی از بازاریابی دیجیتال است، دائماً تغیر می‌کند و قواعد و اصول آن به‌روز می‌شود. یادگیری این اصول نیازمند تلاش فراوان و کسب تجربه است. در حال حاضر پربازدیدی‌ترین موتور جستجوی جهان گوگل است و ازاین‌رو اغلب افراد تلاش می‌کنند رتبه برتر نتایج جست‌وجوی آن را به دست آورند، به‌این‌ترتیب احتمال اینکه محتوا در سایر موتورهای جستجو به رتبه‌های برتر برسد بسیار زیاد است. گوگل برای اینکه از بین محتواهای مختلفی که منتشر می‌شوند باکیفیت‌ترین‌ها را تشخیص دهند، یک سری قواعد و اصول پنهان دارد که در اصطلاح الگوریتم نامیده می‌شود و توسط کراول‌های (ربات‌های خزنده) این موتور جستجو و هوش مصنوعی پیاده‌سازی می‌شود. نحوه عملکرد و ماهیت این الگوریتم‌ها که دائماً در حال به‌روز شدن هستند، برای هیچ‌کس آشکار نیست اما متخصصان سئو از طریق آزمون و تجربه به یک سری از اصول آن پی برده‌اند و از طریق پیاده‌سازی برخی تکنیک‌ها رتبه خود را ارتقا می‌دهند.گفته می‌شود این تکنیک‌ها هرچند سال یک‌بار کاملاً تغییر می‌کنند و راهکاری که امروز به کسب رتبه برتر کمک می‌کند تا چند ماه آینده ممکن است بی‌تأثیر باشد؛ بنابراین کاری که این افراد انجام می‌دهند بسیار پیچیده و درعین‌حال متغیر است.

راهکارهای مجاز افزایش رتبه سایت در گوگل کدام‌ها هستند؟

کار سئو سایت به دو بخش عمده تقسیم می‌شود

سئو داخلی (On Page)

کلیه اقداماتی که روی محتوا انجام می‌شود تا ضمن آنکه برای مخاطب قابل‌فهم و جذاب است، موتورهای جستجو هم بتوانند آن را تشخیص داده و به آن رتبه دهند «سئو داخلی» نامیده می‌شود. کارهایی مثل تعیین کلمات کلیدی و چگالی آن در محتوا، استفاده از تصاویر و انتخاب نام آن‌ها و توضیح مناسب برای تصاویر، تعیین تگ تیترهای داخلی و… در سئوی آن پیچ (ON Page SEO) انجام می‌شود. هر تغییر کوچکی که در محتوا انجام می‌شود روی سئو تأثیرگذار است و ازاین‌رو در بکار بردن تکنیک‌هایی که در این زمینه استفاده می‌شود باید بسیار دقیق بود.

سئو خارجی (Off Page)

اقداماتی که در خارج سایت جهت کسب رتبه‌های برتر انجام می‌شود سئو خارجی یا آف پیج نامیده می‌شود. لینک بیلدینگ، انتشار رپورتاژ آگهی و… برخی از اقداماتی است که در راستای سئو خارجی انجام می‌شود.

آیا نتیجه گرفتن از سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است؟

کسب رتبه برتر در موتورهای جستجو یک فرآیند پیچیده و زمان‌بر است. مدت‌زمانی که برای کسب رتبه‌های برتر باید صرف کرد، بستگی مستقیم به‌سختی کلمات کلیدی شما و میزان جستجوی کاربران دارند. هر چه سایت‌های بیشتری برای کسب رتبه در کلمه کلیدی خاصی تلاش کنند، کار هم دشوارتر می‌شود و قطعاً برای به دست آوردن رتبه برتر باید صبر بیشتری داشته باشید. کلمات کلیدی چند جزئی که رقابت کمتری برای آن‌ها وجود دارد، معمولاً در زمان اندکی رتبه می‌گیرند و در نتایج اول جستجو دیده می‌شوند. هیچ تضمینی برای اینکه مطلب شما رتبه برتر را از آن خود کند وجود ندارد و اگر فرد یا موسسه‌ای این ادعا را مطرح کرد حتماً باید به صداقت آن شک داشته باشید و بیم آن می‌رود که از تکنیک‌های کلاه سیاه برای کسب رتبه، استفاده کنند که بسیار خطرناک هستند.
گفته می‌شود این تکنیک‌ها هرچند سال یک‌بار کاملاً تغییر می‌کنند و راهکاری که امروز به کسب رتبه برتر کمک می‌کند تا چند ماه آینده ممکن است بی‌تأثیر باشد؛ بنابراین کاری که این افراد انجام می‌دهند بسیار پیچیده و درعین‌حال متغیر است.

اصول سئو به چه بخش‌هایی تقسیم می‌شود

آن‌ها که دنبال یافتن پاسخ سؤال سئو چیست، می‌گردند قبل از هر چیز باید بدانند که تکنیک‌های سئو به سه بخش کلاه‌ سفید، کلاه خاکستری و کلاه‌ سیاه تقسیم می‌شود.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه‌ سفید شامل کلیه تکنیک‌ها و روش‌هایی است که به‌صورت مجاز و با رعایت قوانین گوگل برای کسب رتبه سایت انجام می‌شود. برای دستیابی به نتیجه از طریق این تکنیک‌ها باید صبر بیشتری داشته باشید اما رتبه‌ای که از این طریق به دست می‌آید اعتبار بالایی دارد و امکان از دست دادن آن بسیار کم است.

سئو کلاه خاکستری

روش‌هایی که سئوکاران بکار می‌برند گاهی فریب و ترفند نیست اما چندان هم باروح قوانین گوگل مطابقت ندارد، این تکنیک‌ها سئو کلاه خاکستری نامیده می‌شوند. گوگل معمولاً برای بکار بردن این روش‌ها جریمه خاصی در نظر نمی‌گیرد اما ممکن است استفاده از آن‌ها در آینده برای شما دردسرساز شوند.

سئو کلاه سیاه

ترفندهای فریب خزنده‌های گوگل است که بعضاً خیلی سریع عمل می‌کنند و باعث می‌شوند صفحات شما در موتورهای جستجو رتبه بگیرند اما کاملاً خلاف قوانین گوگل هستند و این مجموعه از طریق به‌روزرسانی الگوریتم‌ها و خزنده‌های خود هرچند وقت یک‌بار سایت‌های متخلف را شناسایی کرده و جریمه می‌کند.

سایت‌هایی که توسط گوگل جریمه می‌شوند در مرحله اول از نتایج اول جستجو حذف‌شده و به صفحات دوم و سوم می‌روند و در مرحله بعد ممکن است برای همیشه از نتایج جستجو حذف شوند. سایتی که گوگل آن را از نتایج جستجو حذف می‌کند، عملاً مرده به‌حساب می‌آید و تمام هزینه و تلاشی که برای آن صرف کردید به هدر خواهد رفت. هنگام انتخاب مشاوره سئو دقت کنید فریب افرادیکه به شما وعده کسب رتبه‌های برتر در کمترین زمان را می‌دهند نخورید، چراکه تبعات منفی آن می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد.

سئو ورد پرس چه تفاوتی با دیگر سایت‌ها دارد؟

سیستم مدیریت محتوای متن‌باز ورد پرس که کاملاً رایگان است، طی سال‌های فعالیت خود دائماً به‌روزرسانی شده و تمام امکاناتی که برای مدیریت بهتر سایت لازم است را در اختیار کاربران قرار دا. ورد پرس افزونه‌های مختلفی مثل Yoast SEO درزمینهٔ سئو در اختیار دارد که کار را برای تولیدکنندگان محتوا و افرادیکه اطلاعات کمتری از تکنیک‌های سئو دارند، بسیار ساده کرده است. همین امکانات جامع این سیستم مدیریت سایت است که سبب شده سالانه چندین هزار سایت به کمک آن طراحی و اجرا شوند. برای سئو داخلی صفحات مختلف سایت تنها کافی است افزونه موردنظر خود را انتخاب و خریداری کنید، پس از نصب افزونه به ارتقای کیفیت محتوا و سئوی داخلی سایت کمک می‌کند. Yoast SEO امکانات مختلفی را ازجمله مدیریت نقشه سایت، کنترل برای تکراری نبودن آدرس‌ صفحه‌ها، راهنمایی گام‌به‌گام سئوی داخلی هر محتوا با رابط کاربری ساده، به‌روزرسانی مستمر و توابع قدرتمند را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. سئو سایت ورد پرسی هم مثل سایر سایت‌ها به یک متخصص نیاز دارد که هرروز دانش خود را به‌روز کند اما حقیقت این است که ابزارهایی که این سامانه در اختیار کاربران قرار می‌دهد کار سئو را بسیار ساده می‌کند و باعث می‌شود خیلی سریع‌تر به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید.

سئو حرفه‌ای سایت شامل چه مراحلی است؟

قبل از هر اقدامی برای سئو سایت لازم است شناخت صحیحی از مخاطب هدف خود به دست آورید و با نیازها و دغدغه‌های ذهنی آن‌ها آشنا شوید. هر اقدامی که برای کسب رتبه‌های بهتر در نتایج جستجوها انجام می‌شود برای آن است‌که مخاطب را به سایت خود هدایت کنید، درنتیجه باید اطلاعاتی که در اختیار او قرار می‌دهید از کیفیت مناسب برخوردار باشد و نیاز او را رفع کند اما سئو حرفه‌ای سایت شامل چند مرحله مشخص است که به ترتیب باید طی شود.

سئو تکنیکال (Technical SEO)

شامل کلیه اقداماتی است که در مرحله طراحی سایت بکار برده می‌شود تا ساختار آن برای موتورهای جستجو قابل‌فهم و کراول کردن باشد. در این مرحله به کدهای سایت دقت می‌شود و اینکه زیرساخت‌های سایت مثل نقشه آن برای ایندکس مناسب هستند یا نه. کارشناسان سئو حرفه‌ای یک چک‌لیست مشخص دارند که به بررسی آن می‌پردازند تا اطمینان حاصل کنند، سایت ازنظر تکنیکی ویژگی‌های لازم را دارد. صفحات سایت باید ریسپانسیو باشد، هر صفحه تنها یک تگ H1 داشته باشد و بسیاری مطالبی که پرداختن به آن‌ها خود به نوشتن چند مقاله مستقل نیاز دارد.

تحلیل رقبا و تدوین استراتژی سئو

در این مرحله کلیه سایت‌های رقیب مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرند و نقاط قوت و ضعف آن‌ها مشخص می‌شود. بر مبنای یافته‌های تحلیل رقبا استراتژی‌های کلی سئو سایت مشخص‌شده و تدوین می‌شود.

بررسی کلمات کلیدی

هم‌زمان با مرحله تحلیل رقبا لازم است کلمات کلیدی‌ مرتبط با سایت که بیشتر توسط مخاطبان جستجو می‌شوند شناسایی‌شده و اولویت‌بندی شوند. در انتهای این مرحله شما باید یک لیست از کلمات کلیدی اصلی و فرعی در اختیار داشته باشید که به کمک آن بتوانید کار تولید محتوا و بازاریابی محتوایی خود را پیش ببرید.

تولید محتوا و بازاریابی محتوایی

بر مبنای کلمات کلیدی باید محتواهای مناسب تولید شود یا محتواهایی که پیش‌تر تولیدشده بهینه‌سازی شوند تا بتوانند در نتایج جستجوهای گوگل به رتبه‌های دلخواه دست پیدا کنند.

ارزیابی عملکرد

این مرحله بسیار مهم است اما معمولاً از سوی کارشناسان به آن بی‌توجهی می‌شود، شما باید به‌صورت مستمر محتواهای خود را ارزیابی کنید و ببینید به نتایج دلخواه شما رسیده‌اند یا خیر. بر این اساس می‌توانید به نقاط قوت و ضعف خود پی‌ببرید و استراتژی سئو خود را تقویت کنید.

خدماتی که من درزمینهٔ سئو ارائه می‌دهم چیست؟

به‌عنوان یک کارشناس سئو من در مراحل مختلف تدوین و پیاده‌سازی استراتژی سئو سایت در کنار شما هستم و تلاش می‌کنم از طریق بکار بردن تکنیک‌های کلاه‌ سفید سئو به کسب رتبه‌ مناسب در بهترین کلمات کلیدی به شما کمک کنم.تجربه‌ای که در اجرای پروژه‌های مختلف به دست آورده‌ام به من کمک می‌کند راهکارهایی که شما را هر چه سریع‌تر به نتیجه می‌رساند انتخاب کنم و از آزمون‌وخطا پیشگیری می‌کنم. اگر به دنبال دریافت خدمات سئو و مشاوره سئو هستید همین‌الان با من تماس بگیرید تا ضمن بررسی سایت شما راهکارهای عملی برای دستیابی به نتایج بهتر در موتورهای جستجو و دسترسی به بازارهای جدید را در اختیار شما قرار دهم.