طراحی سایت آموزشگاه

طراحی سایت آموزشگاه و موسسات آموزشی این روزها بسیار رایج شده است. تقریبا تمامی آموزشگاه‌های درسی، هنری و… اقدام به طراحی یک وبسایت اینترنتی برای معرفی بهتر خود کرده‌اند. موسسه‌های آموزشی و آموزشگاه‌های خصوصی و دولتی مجموعه‌هایی هستند که با هدف ارتقای توانمندی‌ها و تقویت استعدادهای فردی شکل گرفته و در حال فعالیت هستند. این آموزشگاه‌ها با داشتن یک سایت اینترنتی می‌توانند نقش موثرتری در ارائه خدمات آموزشی داشته باشند.

آموزش آنلاین از طریق کلاس‌های مجازی و سایت‌های اینترنتی این روزها علی‌الخصوص در جهان پس از کرونا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. شاید تا چندی پیش اهمیت و ارزش طراحی سایت آموزشگاه آنطور که باید درک نشده بود اما با مجازی شدن آموزشگاه‌ها و کلاس‌های درس، همه به خوبی به اهمیت ساخت سایت آموزشی پی برده‌اند. در دسترس نبودن آموزشگاه، کمبود وقت برای حضور در کلاس یا هزینه بیشتر کلاس‌های حضوری از دلایلی هستند که افراد را به آموزش‌های مجازی و اینترنتی علاقه‌مند کرده‌ است.

به عنوان مهم‌ترین اهمیت طراحی سایت آموزشگاه می‌توان به در دسترس بودن همیشگی آموزش‌ها و دوره‌های آموزشی اشاره کرد. امکان ارائه خدمات متعددی در سایت‌های آموزشگاهی وجود دارد که برخی از این امکانات عبارتنداز:

 • امکان برگزاری آنلاین کلاس‌ها
 • ثبت نام اینترنتی
 • شرکت در آزمون‌های آنلاین
 • دانلود جلساتی از کلاس‌ها که امکان حضور در آن‌ها را نداشته‌اید.
 • دانلود جزوات و فایل‌های آموزشی
 • و…

ویژگی های سایت آموزشی چیست؟ از بزرگ‌ترین ویژگی‌های یک سایت آموزشی باید به زیبایی بصری و رابط کاربری ساده آن اشاره کرد. برای انتخاب قالب درست و رنگ بندی مناسب طراحی سایت آموزشگاه توجه به طیف مخاطبان این سایت از شروط اصلی است. اگر بتوانید بخش‌های مختلفی را در طراحی سایت آموزشگاه لحاظ کنید، شانس دیده شدن سایت شما در میان دیگر سایت‌های آموزشگاه‌ها افزایش می‌یابد. بخش‌هایی چون طراحی صفحه اصلی، طراحی صفحه دسته بندی، صفحات تماس با ما و درباره ما و… همگی باید در طراحی سایت آموزشگاه مورد توجه قرار بگیرند. هزینه طراحی سایت آموزشی به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم‌ترین آن طراحی با cmsهای آماده یا اختصاصی است. برای اطلاع از تعرفه طراحی سایت آموزشگاه با وردپرس از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

چرا ساخت سایت آموزشی اهمیت زیادی دارد؟

طراحی سایت آموزشگاه از چند جهت حائز اهمیت است:

 1. اساتید، مدرسان و صاحبان آموزشگاه می‌توانند شمار بیشتری هنرجو یا دانش آموز مجازی داشته باشند.
 2. افراد از طریق این وبسایت‌های آموزشی، در هر مکان و زمان به برنامه‌های آموزشی مورد نیاز خود دسترسی خواهند داشت.
 3. با رواج طراحی سایت آموزشگاه و ارائه آموزش‌های مجازی، می‌توان به ارتقای سطح کیفی آموزش کمک شایانی کرد.

شاید کمی عجیب باشد اما این روزها افراد ترجیح می‌دهند بیشتر مهارت‌های مورد نیازشان را از طریق کلاس‌ها مجازی و آموزشگاه‌های اینترنتی فرا بگیرند. در صورت طراحی وبسایت آموزشی حتی در شرایطی مانند شیوع ویروس کرونا که همه کلاس‌های آموزشی تعطیل شده‌اند، می‌توان آموزش‌ها را به صورت مجازی یا آنلاین از طریق سایت پیگیری کرد. اگر نگاهی به آموزشگاه‌های بزرگ زبان، موسیقی، نقاشی یا حتی آموزشگاه‌های کنکور بیندازید متوجه می‌شوید که یکی از مزیت‌های رقابتی میان این آموزشگاه‌ها، ارائه سرویس‌ها و خدماتی بهتر از طریق فضای مجازی یا وبسایت‌هایشان است.

این موضوع اهمیت طراحی وب سایت آموزشی را به خوبی مشخص می‌کند. اگر تنها به آموزشگاه حضوری خود بسنده کنید و قصد طراحی سایت برای آن نداشته باشید، شمار زیادی از مخاطبان را از دست داده‌اید. افراد ترجیح می‌دهند برای یادگیری به آموزشگاه‌هایی مراجعه کنند که حضور فعالی در شبکه‌های مجازی یا صفحات اینترنت داشته باشد. چراکه کاربر با رصد کردن نوع عملکرد یک آموزشگاه در وبسایت یا شبکه‌های مجازی می‌تواند برای اعتماد کردن به این آموزشگاه تصمیم گیری کند.

با طراحی وب سایت آموزشگاه چه خدماتی می‌توانیم ارائه دهیم؟

ویژگی های سایت آموزشی چیست و با کمک وبسایتی که برای یک آموزشگاه طراحی شده است چه خدماتی را می‌توانیم ارائه دهیم؟

 • برگزاری کلاس‌ها به صورت آنلاین

به عنوان بزرگ‌ترین هدف طراحی سایت آموزشگاه می‌توان به برگزاری آنلاین کلاس‌‌ها مخصوصا در شرایطی که امکان برگزاری حضوری وجود ندارد اشاره کرد. امروزه اغلب افراد به دلایل مختلفی چون نداشتن وقت کافی برای حضور در کلاس، دسترسی نداشتن به آموزشگاه یا عدم علاقه به حضور فیزیکی در کلاس‌های یک آموزشگاه، ترجیح می‌دهند که آموزش‌های خود را به صورت آنلاین دنبال کنند. در این صورت اگر وبسایتی نداشته باشید که امکان برگزاری کلاس آنلاین و مجازی داشته باشد، میدان را به رقبای آموزشگاهتان تقدیم کرده‌اید!

 • امکان برگزاری آزمون‌های آنلاین

اگر به هر دلیلی امکان برگزاری آزمون‌های میان دوره یا پایان دوره یک آموزشگاه به صورت حضوری وجود نداشته باشد، آموزشگاه مورد نظر باید امکان برگزاری آزمون‌ها را به صورت آنلاین فراهم کند. با طراحی سایت آموزشگاه به راحتی می‌توانید این امکان را در اختیار مخاطبان آموزشگاه خود قرار دهید.

 • معرفی دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی در سایت

از دیگر خدماتی که می‌توان در بستر یک وبسایت ارائه دارد، معرفی دوره‌های در حال برگزاری یا دوره‌هایی است که در آینده قرار است برگزار شوند. اگر اقدام به طراحی سایت آموزشگاه نکنید چگونه می‌خواهید دانشجویان را از تاریخ شروع دوره‌ها مطلع کنید؟!

 • در اختیار گذاشتن کتاب‌ و جزوات برای دانلود

با طراحی وب سایت آموزشی می‌توان کتاب‌ها، جزوات و فایل‌های مخصوص دوره‌ها را در دسترس دانشجویان یا هنرآموزان قرار داد.

 • امکان ثبت نام اینترنتی

آیا می‌دانستید تنها به دلیل عدم امکان ثبت نام اینترنتی افراد ترجیح می‌دهند آموزشگاه خود را عوض کرده و در آموزشگاهی ثبت نام کنند که پروسه ثبت نام را به اندازه چند کلیک برایشان ساده کرده است؟!

 • اعلام نمرات، اخبار مربوط به آموزشگاه و…

از دیگر خدماتی که می‌توان با طراحی سایت آموزشگاه در اختیار افراد گذاشت، نمایش اخبار مربوط به آموزشگاه، تاریخ آزمون‌ها، روزهای حضور اساتید در آموزشگاه و… است.

ویژگی‌های سایت آموزشی یک آموزشگاه

آیا می‌دانید سایت یک آموزشگاه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ توجه به ویژگی‌ها و امکانات مورد نیاز سایت آموزشگاه احتمال بازدهی و موفقیت طراحی سایت آموزشگاه را افزایش می‌دهد. اگر قصد دارید اقدام به ساخت سایت آموزشی کنید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. طراحی سایت آموزشی باید زیبا و کاربردی باشد.
 2. انتخاب قالب سایت و رنگ بندی آن باید با توجه به مخاطبان این سایت صورت بگیرد. به عنوان مثال اگر قصد طراحی سایت برای یک آموزشگاه نقاشی دارید، خوب است که از رنگ‌های شاد استفاده کنید.
 3. زیبایی بصری سایت در کنار رابط کاربری ساده آن بسیار مهم است.
 4. منو و بخش‌های مختلف سایت را در دسترس و در دید کاربر قرار دهید تا کاربر برای پیدا کردن یک بخش از سایت سردرگم نشود.
 5. معرفی دوره‌ها و اساتید آموزشگاه باید در معرض دید کاربر باشد.
 6. سوابق آموزشگاه، رزومه کاری اساتید و معرفی نامه آن‌‌ها باید در سایت درج شود.
 7. لینک‌های مفید سایت را در دسترس قرار دهید.
 8. امکان دانلود دوره‌های آموزشی، جزوات و فایل‌های آموزشی را برای کاربران خود فراهم کنید.
 9. چنانچه قصد دارید دوره‌های آموزشیتان را در سایت به فروش برسانید، صفحه‌‎ای برای آن طراحی کنید.
 10. در طراحی سایت آموزشگاه ریسپانسیو بودن سایت را فراموش نکنید.

بخش‌های مختلف طراحی سایت آموزشگاه

برای طراحی وبسایت آموزشگاه چه بخش‌هایی باید طراحی شود؟ صفحات و بخش‌های مختلف یک سایت به هدف طراحی این سایت بستگی دارد. اما طراحی صفحه اصلی، صفحات فرود برای فروش دوره‌های آموزشی، صفحات تماس با ما، درباره ما، صفحات دسته بندی و… جزو مهم‌ترین صفحات مشترک در هر سایت آموزشگاهی هستند. بخش‌های مختلف یک سایت آموزشگاه عبارتنداز:

طراحی وبلاگ، مجله یا خبرنامه آموزشگاه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی سایت آموزشگاه، طراحی یک خبرنامه یا همان وبلاگ سایت آموزشی است. سایت یک آموزشگاه زمانی اعتبار و ارزش بالایی پیدا می‌کند که مطالب ارزشمند و کاربردی در آن منتشر شود. به عبارتی به واسطه ارزش این محتواهای آموزشی و کاربردی است که کاربران به شما اعتماد می‌کنند. برای سایت آموزشگاه خود مجله‌ای طراحی کنید و هرزگاهی مقالات آموزشی مفید در آن منتشر کنید.

صفحه‌ای برای معرفی دوره‌های آموزشگاه

اگر آموزشگاه دوره‌‌های خود را به صورت آنلاین نیز برگزار می‌کند صفحه‌ای را به معرفی آن‌ها اختصاص دهید که کاربر مجبور نباشد تمام صفحات سایت را به دنبال دوره مورد نیاز خود جستجو کند. درج اطلاعات کامل مانند مدت زمان هر دوره، استاد یا مدرس دوره، تاریخ شروع و اتمام، موعد برگزاری آزمون یا هزینه آن به سایت آموزشگاهتان ارزش و اعتبار بیشتری می‌بخشد.

طراحی صفحه‌ای برای دانلود نمونه سوالات، پاورپوینت‌ها و جزوات

در طراحی سایت آموزشگاه باید صفحه‌ای طراحی شود که بتوان لینک تمامی جزوات یا فایل‌های PDF آن‌ها را دریافت کرد. با داشتن یک وبسایت اساتید و مربی‌های آموزشگاه می‌توانند لینک جزوات و پاورپوینت‌های خود را برای دانلود در اختیار دانشجویان قرار دهند.

طراحی دکمه ثبت نام اینترنتی و امکان پرداخت آنلاین شهریه دوره‌ها

اگر می‎‌خواهید یک سایت آموزشگاهی حرفه‌ای داشته باشید طراحی دکمه ثبت نام اینترنتی را فراموش نکنید. فرایند ثبت نام را برای کاربران خود ساده‌تر کنید. امکان ارسال فایل مدارک از طریق سایت را برای کاربران خود فراهم کنید. در نهایت باید امکانی را فراهم کنید که کاربران قادر به پرداخت آنلاین شهریه کلاس‌های آموزشی خود باشند.

طراحی صفحات تماس با ما و درباره ما

از دیگر بخش‌های مهم که در طراحی سایت آموزشگاه باید مورد توجه قرار بگیرد، صفحات تماس با ما و درباره ما هستند. در صفحه درباره ما باید توضیحات کاملی راجع‌به سوابق آموزشگاه، سال شروع به فعالیت، معرفی اساتید و سوابق هر یک درج کنید. در صفحه تماس با ما نیز راه‌های ارتباطی با آموزشگاه مانند ایمیل آموزشگاه، شماره تماس و آدرس را قید کنید.