قیمت سئو سایت چقدر است؟ اگر یک سایت اینترنتی داشته باشید و بخواهید از طریق سایت خود به درآمد برسید یکی از چالش‌هایی که پیش‌رو خواهید داشت افزایش سئو سایت و برآورد هزینه سئو است. استفاده از خدمات سئو (seo) برای کسب و کارهای اینترنتی در حال حاضر یک امر ضروری است چراکه روزبه‌روز تعداد بیزینس‌های اینترنتی در حال افزایش است. بنابراین اگر می‌خواهید جایگاهی در رتبه‌های اول نتایج گوگل داشته باشید باید به درستی از خدمات سئو سایت استفاه کنید. برای ارتقای سئو سایت علاوه بر تخصص و کیفیت خدمات، هزینه سئو از دیگر فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در تصمیم‌گیری است.

از همین‌رو باید بدانید چه عواملی می‌توانند بر روی افزایش یا کاهش تعرفه سئو سایت تاثیرگذار باشند. پیش از آنکه به بررسی و برآورد هزینه سئو بپردازیم بد نیست بدانید که اهمیت سئو سایت روزبه‌روز در حال بیشتر شدن است. اما چرا بهینه سازی سایت‌های اینترنتی برای موتورهای جستجو تا این اندازه حائز اهمیت است؟ طبق تحقیقات صورت گرفته نزدیک به 90 درصد مردم پیش از آنکه محصولی را خریداری کنند در اینترنت به دنبال محصولات یا خدمات مورد نیاز خود می‌گردند. از همین‌رو اگر برای ارائه خدمات یا کالاهای خود سایتی داشته باشید اما بودجه‌ای برای بهینه سازی آن در نظر نگرفته‌اید شانس زیادی را برای اینکه موتورهای جستجو سایت شما را به این 90 درصد از افراد نشان دهند از دست خواهید داد.

با این تفاسیر می‌توان گفت که سئو سایت از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. در صورت عدم استفاده از خدمات سئو، سایت اینترنتی شما مانند فروشگاهی است که در نقطه‌ای کور قرار گرفته است و کسی به این فروشگاه مراجعه نمی‌‌کند. به عنوان مهم‌ترین عواملی که بر هزینه سئو تاثیرگذار هستند می‌توان موارد زیر را نام برد:

  1. تخصص، تجربه و سابقه فعالیت کارشناس سئو
  2. انواع خدماتی که برای بهینه سازی سایت از آن‌ها استفاده می‌شود. (مانند خرید رپورتاژ آگهی‌ها، حجم مقالاتی که بر روی سایت بارگزاری می‌شود و…)
  3. مدت زمان پروژه (نرخ سئو سایت ممکن است به صورت ساعتی، پروژه‌ای، ماهانه یا براساس عملکرد تعیین شود)

میانگین پرداخت هزینه سئو در سال 1400

با شروع سال 1400 و رکود اغلب کسب‌وکارها به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از بیزینس‌هایی که هیچ حضوری در فضای اینترنت نداشتند به فکر راه‌اندازی یک سایت اینترنتی افتادند. حتی کسب‌وکارهایی که سایتی برای فروش و ارائه خدمات خود داشتند اما فعالیت جدی در زمینه توسعه سایت خود نمی‌کردند متوجه اهمیت زیاد سایت‌های اینترنتی در رشد و فروش بیشتر شده‌اند. به همین خاطر ممکن است برآورد هزینه سئو در سال 1400 بیشتر از سال‌های قبل مورد توجه قرار گرفته باشد.

میانگین هزینه سئو از سوی متخصص‌ها و شرکت‌های مختلف متفاوت است و نمی‌توان نرخ مشخصی برای آن در نظر گرفت. یکی از چالش‌هایی که صاحبان سایت‌های اینترنتی با آن مواجه هستند همین موضوع است؛ هیچ تعرفه و نرخ ثابتی برای سئو سایت وجود ندارد چراکه این تعرفه ممکن است براساس فاکتورهای متعددی تعیین شود. یکی دیگر از موضوعاتی که برآورد هزینه سئو را دشوارتر می‌کند، وجود روش‌های گوناگون (ساعتی، ماهانه، پروژه‌ای و…) برای پرداخت هزینه سئو است. با این حال با پرس‌وجو از چندین متخصص سئو و شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند می‌توان به رقمی حدود 300 هزارتومن تا 10 میلیون تومان به صورت ماهانه برای ارتقای سئو سایت رسید.

برآورد هزینه سئو به صورت ساعتی

یکی از روش‌های پرداخت تعرفه سئو سایت به صورت ساعتی است. اگر برای افزایش سئو سایت خود با شرکت‌های فعال در این حوزه تماس گرفته باشید حتما متوجه شده‌اید که کمتر شرکتی پیدا می‌شود که خدمات سئو را به صورت ساعتی ارائه دهد چراکه شرکت‌ها اغلب به صورت ماهانه یا پروژه‌ای خدمات خود را ارائه می‌دهند. این روش اغلب از سوی سئوکارهایی صورت می‌گیرد که به صورت شخصی در حال فعالیت هستند.

سئو ساعتی اغلب در قالب مشاوره‌ سئو صورت می‌گیرد. برخی از صاحبان سایت ترجیح می‌دهند کارهای بهینه سازی سایتشان مانند تولید محتوا، لینک سازی و… را خودشان شخصاً انجام دهند. این افراد در صورتی که به مشاوره و نقشه راه نیاز داشته باشند یا مشکلی در سایت رخ داده باشد که نتوانند به تنهایی آن را رفع کنند می‌توانند از خدمات سئو سایت ساعتی استفاده کنند. هزینه سئو ساعتی سایت از 50 هزار تومن شروع شده و بسته به نوع مشاوره یا خدماتی که در این جلسه ارائه می‌شود ممکن است تا چندین میلیون هم برسد! لازم به ذکر است که اعتبار و خوش‌نام بودن متخصص سئو در میان سئوکاران نیز می‌تواند در افزایش هزینه سئو ساعتی تاثیرگذار باشد.

هزینه سئو به صورت ماهانه

از دیگر روش‌های پرداخت تعرفه سئو سایت که می‌توان آن را روشی رایج نیز دانست، قیمت سئو به صورت ماهانه است. این روش قیمت گذاری اغلب برای پروژه‌های بلندمدت صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که افزایش سئو سایت فرایندی است که در دراز مدت به نتیجه می‌رسد. هیچ سایتی را نمی‌توان یک شبه به جایگاه‌های اول نتایج گوگل رساند. از همین‌رو انجام سئو سایت به صورت ماهانه را می‌توان یکی از بهترین روش‌های استفاده از خدمات SEO دانست.

قیمت ماهانه سئو بسته به نوع پروژه و متخصصی که این خدمات را ارائه می‌دهد از 1/000/000 تومان شروع می‌شود. برخی از پروژه‌های سئو بسته به درجه سختی کلمات کلیدی هدفی که قرار است در صفحه اول نتایج حضور داشته باشند ممکن است حتی تا 10/000/000 تومان نیز برسد. برآورد هزینه سئو به صورت ماهانه که از سوی یک شرکت ارائه می‌شود چندان ساده نیست چراکه در این پروژه‌ها علاوه بر تیم سئو معمولا تیم‌های دیگری چون تیم تولید محتوا یا تیم فنی برای رفع ایرادات سایت نیز دخیل می‌شوند.

تعرفه سئو سایت به صورت پروژه‌ای

از دیگر روش‌هایی که اغلب از سوی شرکت‌های بزرگ‌تر و متخصص‌تر پیشنهاد می‌شود پرداخت هزینه سئو به صورت پروژه‌ای است. برآورد هزینه سئو سایت به صورت پروژه‌ای تا حد زیادی به رقابت در آن کسب و کار بستگی دارد. هرچه بیزینس پررقابت‌تری داشته باشید هزینه سئو بیشتر می‌شود.

انجام سئو سایت به صورت پروژه‌ای به این صورت است که کارفرما و متخصص سئو بر روی کلمات کلیدی هدف کارفرما قرارداد سئو را می‌بندند. سئوکار هزینه سئو را با توجه به سختی این کلمات و مدت زمانی که قرار است این کلمات در صفحه اول یا نتایج اول حضور داشته باشند تعیین می‌کند.